Fransa’da sular durulmuyor! Eşcinsel evlilik karşıtları meydanlara indi

Pazartesi, 27 Mayıs 2013 16:00

Gay marriage protestFRANSA’da eşcinsel evlilik muhalifleri 8 gün önce yürürlüğe giren yasanın iptali için pazar günü meydanlara indi.

Göstericiler Paris’te Dauphine Kapısı, Saint Couled Kapısı ve Austerlitz Gar’ında toplandı. Evlilik karşıtları 3 ayrı kortej olarak Paris sokaklarından geçerek İnvalides Meydanı’nda toplandı. Eylem için 4 bin 500 polis görevlendirildi. Polis kayıtlarına göre 150 bin eylemi düzenleyenlere göre ise 1 milyon kişi protestolara katıldı. Gösteriye aileler çocukları ile katıldı. ‘Asla Asla Bırakmayacağız’ sloganı atıldı, yasanın iptali istendi.

Fransa’da muhalefet merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği’nden (UMP ) Jean-Francois Coupe Henri Guaino, Xavier Bertrand, Laurent Wauquiez gibi önemli isimler kanuna karşı olduklarını anlatmak için yürüyüş başlangıcında protestocuların yanında yer aldı.

Champs-Elysées Meydanında Cumartesi gecesi bir grup korsan gösteri yapmak istemiş ve 62 kişi tutuklanmıştı. Fransa’da 8 gün önce onaylanan yasa ile eşcinsel çiftler tarafından evlilik ve evlat edinme yolunu açan metne karşı yapılan protestoda taşkınlıkları önlemek ve izin vermemek için yakından denetlendi.

Akşam saatlerinde İçişleri Bakanı Manuel Valls tarafından yapılan açıklamada 96 tutuklama ve 39 gözaltı olduğunu açıkladı.

Tags