Fransa’da Gastronominin Başkenti: Lyon

Perşembe, 11 Aralık 2014 10:42

Lyon gastronomi konusunda dünyaca ünlü şeflerin olduğu bir şehir.”Coussin de Lyon” adı altında içi ezme dışı çikolata olan bir şekerlemesi var ki yemeden dönmeyin.

Lyon anlatılması çok zor bir şehir. Sanki size tarihi bir filmde oynuyormuşuz gibi hissettiriyor. Herkesin bildiği gibi şarap diyarı bir kent. Şarabı sevmeyenler bile şehirde içmeye başlayabilir.

panoramique_terrasse_“Halles de Lyon” mutlaka görülmesi gereken mekanlardan. Enva-i çeşit Fransız peynirini, et ve şarküteri ürününü burada bulmak mümkün. Ama esas önemli olan onca ürünün sunumundaki harika estetik ve sanat. Almak aklınızda yokken bir bakmışsınız ürünleri satın alıyorsunuz.

dinnerBu şehre gelip te “Paul Bocuse” gitmeden olmaz. Bocuce, 1926 Lyon doğumlu “Nouvelle Couisine” akımının öncülerinden biri. Şefliği basit bir aşçılıktan çıkarıp günümüzde en itibarlı mesleklerden biri haline gelmesini sağlamış. Aynı zamanda kendisi Fransız hükümetinin ülkesine büyük hizmeti dokunmuş kimselere verdiği “Legion d’Honneur” nişanının sahibi.

Bu restorana giderseniz Bocus’un ünlü trüf çorbasını mutlaka içiniz. Dünyada herhalde bundan daha lezzetli bir et suyu olamaz. İçinde siyah trüf, kaz ciğeri parçaları ve çeşitli sebzeler var. Yağlı hamuru da o kadar lezzetli ki tadına doyamıyorsunuz.

Bu otantik şehirde Villa Florentine otelinde kalmanızı öneriyoruz. Otel panoramik şehir manzarasıyla eski Lyon’un kalbinde yer alıyor. Eskiden manastır olan bu otelde Michelin yıldızlı bir restoran bulunuyor.

florentine-bedroomOtelin tüm odaları küvetli veya duşlu, bazı odaların banyosunda eski Lyon manzarası var. Villa Florentine’in açık hava teraslı restoranı “Les Terrasses de Lyon,”geleneksel Fransız mutfağı ve yöresel spesiyaliteler sunuyor. Harika manzara eşliğinde burada yemek yemenizi tavsiye ederiz.

Otel, Lyon Part-Dieu Tren İstasyonu’na 4,5 km uzaklıkta. Musée des Beaux Arts (Güzel Sanatlar Müzesi) ise otele 900 metre mesafede yer alıyor.

Hazırlayan: ASLI GÖKNAR

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play