Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin yükselişi

Pazartesi, 14 Ekim 2013 19:13
Le Pen

Fransa’nın güneyindeki Tulon kenti yakınlarında yapılan yerel seçimde Fransa’nın göçmen karşıtı partisi Ulusal Cephe’nin adayı Laurent Lopez oyların %53.9′unu alarak merkez sağ partiyi geride bıraktı. Bu seçim sonucu, 2014′de yapılacak olan yerel ve AB parlamentosu seçimlerinde Ulusal Cephe’nin öne çıkacağını işaret etmesi açısından önem taşıyor. Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen de seçim sonuçlarını “Fransa’da gerçek bir değişim arzusunun göstergesi” olarak değerlendirdi. Ulusal Cephe partisi suç ve göç üzerine verdiği seçim vaadleri ile son aylarda büyük popülerlik kazandı. Seçimi kazanan aday Lopez ise “Oylamaya katılımdaki rekor sayı ve seçim sonucundaki belirginlik Ulusal Cephenin birleştirici bir parti olduğunu gösterdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Hollan’ın partisi aynı yerel seçimde herhangi bir aday göstermese de, Komünist Parti’nin adayına destek verdi. Ancak Komünist Parti’nin adayı da Pazar günkü seçim için yeterli oy sağlayamadı. Sosyalist Parti, Ulusal Cephe’nin zaferini engellemek için kendilerine rakip parti olan merkez sağcı (UMP) Halk Hareket Birliği Partisine destek verse de, Ulusal Cephe’nin zaferini önleyemedi.

Geçen yıl göreve geldiğinden beri kamuoyunda popüleritesi git gide düşen Cumhurbaşkanı Hollande, oy verenin önceliklerinde ilk sıralarda olan işsizlik ve suç problemine çözüm getirmede başarılı olamamaktan dolayı eleştiriliyor.

Ulusal Cephenin zaferi ile sonuçlanan Tulon’daki yerel seçim sonuçları ile ilgili olarak Sosyalist Parti sözcüsü “Fransız solu bu seçimden ders almalıdır” dedi.

Fransa’da yapılan 2014 seçimi öncesi kamuoyu araştırmaları da Ulusal Cephenin merkez partilerin kesin olarak önüne geçtiğini gösteriyor. Marine Le Pen’in partisi geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %17.9′lük oy alırken kamuoyu araştırmaları bu yüzdenin şu anda %24′ün üzerinde olduğunu gösteriyor. Le Pen’in Ulusal Cephe Partisi Fransa’da son yıllarda yükselen sağ görüşün meyvelerini topluyor.

Tags