Foxcatcher’ın düşündürdükleri

Çarşamba, 11 Şubat 2015 17:42

-Yönetmen Bennett Miller, şatafatsız, yaptığına çok fazla dikkat çekmeyen, güvenilir bir sitle sahip. Perdede karakterlerin istikametleri, birbirlerine göre bulundukları yer, çevrelerine göre nerede oldukları gibi bir yönetmenin temel olarak yapması gereken pek çok işi rahatça, kasmadan yapıyor. Bunun yanında anlattığı hikâyelerin tema ve ana fikirlerine tamamen hâkim bir sinemacı. Yüzeyde bu çelişki Miller’ın filmlerini benim için daha da ilginç kılıyor. Tabii bunun yanında filmografisinde dikkat çeken bir ayrıntı daha var: Şimdiye kadar çektiği tüm kurmaca filmler gerçek olaylardan esinlenmiş. Hollywood’da bir film çekmek buradaki gibi değil, insanın yıllarını alıyor. Miller’ın seneler boyunca hayatının anlamı olan işleri gerçek hayattan uyarlaması enteresan. Velhasılıkelam, bu Bennett Miller çok iyi yönetmen.

-Yönetmenin bir önceki filmi Moneyball 2011’in en iyi filmlerindendi ve başroldeki performansıyla da Brad Pitt Oscar’ı hak etmişti. Klasik anlamda bir Hollywood filmiydi Moneyball. Zorluklara karşı başarı kazanmaya çalışan kahraman rolünde Pitt, aslında kendini yeniden inşa etmeye çalışan gerçek bir karakteri oynuyordu. Moneyball’da Miller, Pitt’i genelde yakın veya orta plandan çektiğinden filmin neredeyse tüm sahnelerine tam bir film yıldızı karizmasıyla Pitt hükmediyor, hem yüzünü hem de yeteneğini konuşturuyordu. Moneyball, o unutulmaz, mükemmel son karesinin başarısını hem Pitt ve perdedeki gözlerine, hem de Miller ve kamera arkasındaki gözlerine borçluydu.

foxcatcher-cannes-2014-4- Miller’ın ilk kurmacası Capote, malum, efsanevi yazarın In Cold Blood kitabı ve bu kitabe konu olan cinayet etrafında dönüyordu. Moneyball ise seyirciyi baseball sahalarına götürüyordu. Foxcatcher’da ise hem spor hem de cinayet var.

- Foxcatcher, detayları yavaş yavaş anlatarak değil göstererek sunan bir film. Bir taraftan konusunu anlatmak filmin tamamını anlatmak gibi. Diğer taraftan ben spoiler denen zırvaya inanmam, bu bir. İkincisi de tüm bunlar gerçekten olmuş olaylar. 20 sene önce olmuş, herkesin bildiği olaylar. Titanic’in batması nasıl spoiler değilse, Schultz kardeşler ve Du Pont’un kaderleri de spoiler değil.

- 1984’teki Los Angeles Olimpiyatları’ndan altın madalyayla dönen güreşçi Mark Schultz (Channing Tatum), kendisi gibi güreşçi olan abisi Dave’in (Mark Ruffalo) gölgesinde yaşayan, içine kapalı, ama içinde fırtınalar kopan bir genç. 1988 Seul Olimpiyatları için bir ekip oluşturmak isteyen eksantrik milyarder ve amatör güreş hocası John du Pont (Steve Carell) Marc’ı kendisiyle birlikte dev çiftlik Foxcathcer’da yaşaması için davet eder. Shultz en sonunda Dave’in gölgesinden kaçıp, sahne ışıklarının altına kendisi gireceği için bu eşi bulunmaz fırsata balıklama atlar. Bu arada du Pont ise, dünya standardında bir güreş takımı oluşturarak hem doksan küsur yaşındaki annesine hem de etrafındaki diğer insanlara kendisini kanıtlamayı hedefler. Aynı zamanda Dave’i de çiftliğe getirmeye çaba göstermektedir. Zaman geçtikçe Marc olayı savsaklamaya ve du Pont’tan uzaklaşmaya başlar. Bu arada Dave çiftliğe gelir. Bu üçü arasındaki denge yavaş yavaş değiştikçe du Pont’ta da pek normal olmayan dürtü ve davranışlar iyice su yüzüne çıkmaya başlar. Üç karakteri de trajik birer son beklemektedir.

- Foxcatcher, Moneyball kadar iyi bir film değil. Aynı şekilde merkezinde o filmdeki gibi mükemmel bir performans da barındırmıyor. Fakat yine de iyi bir film ve başrollerdeki üç aktör de ayrı ayrı muazzam iş çıkartıyorlar. Tatum’ın çizdiği portreye göre Marc kıskançlık, kırgınlık ve kastan oluşuyor. Mark Ruffalo, Dave’i anlayışlı bir ağabey olarak oynuyor ama aynı zamanda satır aralarına müşfik bir tenezzül de sıkıştırıyor. Steve Carell ise kariyerinin performanslarından birini, özellikle abartıya kaçmış bir makyaj arkasında seyirciye sunuyor. Dediğim gibi hepsi çok iyi ama Brad Pitt Moneyball’da başkaydı.

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags