Formalarda Kan Lekeleri

Perşembe, 16 Mayıs 2013 13:25

burak_yildirimin_katili_kasten_adam_oldurmekten_tutuklandi_h31742Bu hafta paylaşmak istediğim ne bir konser tanıtımı, ne bir diziyle ilgili yorum..
Tarih 12 Mayıs 2013, günlerden Pazar.

Bütün Türkiye’ nin heyecanla beklediği Fenerbahçe – Galatasaray maçı oynandı. Saha içinde sinirler gerildi, tatsız olaylar yaşandı fakat bir şekilde maç bitti. Doğru ya da yanlış; sonuç olarak temennimiz saha içinde görmek istemediğimiz hareketler yapılmış olsa da bunların saha içinde kalmasıydı. Böyle şeyler oluyordu zaten çoğu derbide…

Fakat cinayet nedir?
Taraftarlar birbirlerine girebiliyordu bazı maçlarda. Biz o kadar çok şahit olduk ki bu manzaralara, alıştık. Normal bir şey bizim için… Hadi alıştık, alıştık da cinayet nedir? Maçtan sonra üzerinde takım forması olan bir insanı, rakip takımın formasını giyen başka biri nasıl bıçaklayıp öldürür? Fanatizm dediğimiz o şey, artık fanatizm olmaktan çıktı arkadaşlar. Bu nasıl bir saçmalıktır?

Ya şimdi düşünüyorum da, biz aslında neler neler gördük. Birbirlerine giren taraftarlar, sahaya atılan meşaleler, stadyumdaki koltukların yerlerinden sökülüp etrafa fırlatılması, hatta maça babasıyla gelen küçücük bir çocuğun kafasına gelen taş yüzünden kafasının yarılması.. Gitgide iğrenç bir hal alan bu durum, bakın ne hallere geldi… Spor o kadar keyif alınabilecek bir aktiviteyken şu tanık olduğumuz sonuçlara inanamıyorum…

O çocuğun annesine babasına nasıl hesap verilecek? Oğullarının maça gitmesine izin vermiş olmak kadar normal bir şey yüzünden belki de suçluluk hissedip vicdan azabı çekecekler.. Bu azabı kim, nasıl dindirecek?… Bu kadar mı kolay bir insanın canını almak? Ve onunla beraber ailesinin, arkadaşlarının, sevenlerinin de canını almış olmak? Bu kadar mı basit her şey? Yıllarca yaşanan hayatın bitmesi bu kadar mı kolay? Maalesef burada her şey işte bu kadar kolay..

Bir de sonra diyoruz ki bu ülkede spora neden az destek var? Niye okullar daha çok destek vermiyor? Niye yapılan yatırımlar diğer ülkelerdekilerle kıyaslanınca çok düşük? Bugüne kadar hep bu soruları sormuş biri olarak şimdi bakıyorum da… Belki de bize bu müstahak. Yazıklar olsun fanatizmi katilliğe çevirenlere.. Yazıklar olsun, sebebi her ne olursa olsun, bu kadar kolay can alabilene..
Lanet olsun düştüğümüz bu hale…

Oğuzcan Dilmener