Financial Times: Türkiye’nin geleceğini ‘ağaçlar’ mı şekillendiriyor?

Perşembe, 24 Ekim 2013 11:30

fft64_mf1719264ODTÜ Yolu ile ilgili tartışmalar sürerken Financial Times gazetesi muhabiri Daniel Dombey çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Gezi Parkı eylemleri ile başlayan süreci analiz eden Dombey yazısına “Ağaçlar bize Türkiye’nin geleceği hakkında ne söylüyor” başlığı attı.

“Ağaçlar, ya da bir başka ifadeyle, büyük kalkınma projelerinin kutuplaştırdığı siyaset, bir kez daha Türkiye ‘nin gündeminde filizlendi” yorumunu yapan Dombey, bu durumu şu 5 nedene bağladı. İşte Dombey’in yazısından satır başları ve en sonundaki ironi…

ERDOĞAN DENKLEME DİNİ DE DAHİL ETTİ, AMA TAHMİN ETTİĞİNİZ ŞEKİLDE DEĞİL

Başbakan kariyerini AK Parti ‘nin İslam kökenli siyaseti üzerine inşa etti. O yüzden, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada yollar medeniyet için o kadar önemlidir ki, sadece ağaçlar değil, hatta ibadethaneler bile yol için yıkılmalıdır. “Yolun üzerinde bir cami bile olsa, onu yıkar başka bir yere yaparız” dedi.

KÜÇÜK ÇAPLI PROTESTOLAR HALA DEVAM EDİYOR VE BUNLAR ÇEVREYLE İLGİLİ ENDİŞELERDEN KAYNAKLANIYOR

Erdoğan, Ankara’da belediyenin yapacağı bir yolu ormanlık üniversite kampüsünden geçirmesiyle ilgili planlara karşı yapılan gösterilerden söz ediyordu. Başbakan çevreci protestocuları “eşkiyalar” olarak görüyor ama herkes aynı görüşte değil.

AB’nin Türkiye’den ayrılmak üzere olan büyükelçisi Jaean-Maurice Ripert, son günlerde Ankara’da henüz yol projesiyle ilgili tartışmalar devam ederken yüzlerce ağacın kesilmesi ya da nakledilmesine “bazıları dersini almamış” sözleriyle tepki göstererek Türk hükümetinin ‘baskıcı tutumları’ nedeniyle büyük ölçüde eleştirildiği Gezi’deki çatışmalara gönderme yaptı.

GEZİ’NİN GELECEĞİ HALA BELLİ DEĞİL

Başbakan’ın İstanbul’un merkezindeki Taksim Meydanı’na bitişik olan Gezi Parkı’na Osmanlı dönemi bir kışlayı yeniden inşa etme planları şimdilik beklemede, davanın sonucu bekleniyor. Aynı zamanda parkın kaderiyle ilgili bir referandum teklifinde de bulundu. Bu arada, Gezi’de belediyenin aşırı derecede ağaçlandırma yapması nedeniyle her zamankinden daha fazla ağaç var.

Ancak başta Gezi’nin hemen yanındaki caddenin bir bölümünün üzerinin betonla kaplanması olmak üzere, Erdoğan’ın Taksim bölgesiyle ilgili planlarının diğer bölümleri devam ediyor. Beton dökülmesinin üzerinden henüz aylar geçmiş olmasına karşın yüzeyde çatlaklar ve bazen suyla dolu çukurlar oluşmuş.

ŞİMDİ TARTIŞMALARIN ODAĞINDA ÇOK DAHA BÜYÜK PROJELER VAR

İngilizce yayın yapan Türk gazetesi Today’s Zaman İstanbul yakınlarında Erdoğan’ın gözde projelerinden olan yeni Boğaz köprüsü inşaatı nedeniyle ne kadar ağacın yok edildiğini gösteren fotoğraflar yayınladı.

Aynı gazete, ağaçların yok edilmesi öyle büyük boyutlardaki yaban domuzlarının Asya tarafında yaşama alanı bulabilmek için Boğaz’a atlamak zorunda kaldıklarını yazdı.

Orman Bakanlığı’nın kendisi de bir başka büyük İstanbul projesi olan dev havalimanı nedeniyle 2.5 milyon ağacın nakledilmesi ya da kesilmesine yol açacağını tahmin ediyor.

YİNE DE, HÜKÜMET İÇİNDE BİRİLERİ YEŞİLDEN SÖZ EDİYOR

Devam etmekte olan altyapı projelerinin büyüklüğü karşısında kıvranan çevreciler aklını yitirebilir. Ama belki Ankara’da onların dilinden anlayacak biri vardır, bu ya bir küstahlıktır ya da en azından bu kişi çevrecilerin endişelerini bir yere kadar paylaşan biridir. Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen bir BM Forumu’nda konuşan bu şahıs Türkiye’de iki milyar fidan dikildiğini söyledi ve kalkınmanın yıkıcı yanları konusunda konuşarak, bir Kızılderili atasözünde alıntı yaptığı belirtildi:

“Tüm ağaçlar kesildiğinde, tüm hayvanlar avlandığında, tüm sular kirletildiğinde ve hava artık solunamaz hale geldiğinde, o zaman paranın yenmez olduğunu idrak edeceksiniz.”

Söz konusu liderin adı mı? Recep Tayyip Erdoğan.