Financial Times: “Gülen’le gerginlik Erdoğan’ın felaketi olabilir”

Cuma, 22 Kasım 2013 20:02

İngiliz gazetesi Financial Times’da bugün yayınlanan bir yazıda Gülen cemaati ile Başbakan Erdoğan arasındaki gerginliğin yaratacağı sonuçlar analiz edildi.

“Türkiye’nin ismi son yıllarda Erdoğan ile eşanlamı hale geldi” diyen FT yazarı Daniel Dombey, bu durumu Erdoğan’ın siyasette diğer herkesi gölgesi altında bırakmasına bağlıyor.

“Erdoğan başbakan olarak daha fazla görev yapmama sözü vermişti ama şimdi devlet başkanlığına koşuyor” denilen yazıda Gezi parkı protestolarından beri Erdoğan’ın daha da kutuplaştırıcı bir figür olduğu söyleniyor.

Erdoğan’ın en son kızlı erkekeli öğrenci yurtları ile ilgili olan muhafazakar çıkışının parti içinde bile çatlak yarattığını anlatan yazı asıl önemli çatlağın Fetullah Gülen ile yaşandığına dikkat çekiyor. Gülen’in anayasa değişikliği referandumu için “ölüler bile mezardan çıkıp evet oyu vermelidir” dediği hatırlatılan yazıda Erdoğan’ın cemaate ait dersaneleri kapatma kararından sonra siyasete giremeyen ancak medya ve ticaret alanında güçlü olan cemaatin Erdoğan’a karşı açıkça düşmanlaştığını anlatıyor.

Fetullah Gülen’in dershanelerin kapatılması ile ilgili “yüreyimize saplanan hançerdir” ve “Eğer Firavun size karşı ise demek ki doğru yoldasınız” sözlerine yer verilen yazıda Gülen ile Erdoğan arasındaki kutuplaşmanın bir çok farklı sebebi olabileceği söyleniyor. Erdoğan’ın Gülen tarafından tasvip edilmeyen agresif yaklaşımları, Cemaat destekli Hakan Fidan soruşturması ve Gezi olaylarında Erdoğan’ın aşırı tepki vermesinin Cemaat tarafından eleştirilmesi bu sebepler arasında gösteriliyor. Yazıda ayrıca iki tarafından birbirini güç elde etmeye çalışmakla suçladığı söyleniyor.

Yazıda ayrıca Gülen cemaatinin daha uzlaşmacı bir isim olan Cumhurbaşkanı Gül’ün başbakan olarak daha fazla yetki ile Erdoğan’ın yerini almasını desteklediklerini ve bunu artık saklamaya gereği duymadıkları anlatılıyor. Gülen Cemaati ile Erdoğan arasındaki ayrılık devam ederse Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yarışında ilk turda kazanamayacağı ve bu durumda Erdoğan’ın otoritesinin sarsılacağını öngörülüyor.