Filistinli müzisyen Reem Kelani Kardeş Türküler’le birlikte TİM Show Center’da

Pazartesi, 21 Nisan 2014 12:07

Solistler, müzisyenler, dansçılar 38 kişilik büyük grup… Türkçe, Kürtçe, Rumca, Ermenice, Lazca, Arapça, Çingene, Makedon dillerinde şarkılardan ve danslardan oluşan bu büyük sanat şölenini sakın kaçırmayın!

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) bünyesinde yer alan Kardeş Türküler Projesi, “halkların kardeşliği”ne müzikal bir çerçeveden vurgu yapıyor. Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halk şarkılarını, kendi kültürel bağlamlarını dikkate alarak, orijinal dilleriyle yorumlamaya çalışırken, çok kültürlü bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudunu dile getiriyor.

Kardeş Türküler Projesinin Hikayesi

Proje, ilk kez 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nde hazırlanan bir konser çalışması olarak gündeme geldi. Bu konserin repertuarı, Türk, Kürt, Azeri ve Ermeni şarkılarından oluşuyordu. Daha sonraki dönemlerde, değişik kültürlere ait şarkı ve danslara da yöneldiler ve repertuar zenginleştirildi: Laz, Gürcü, Çerkez, Çingene, Makedon, Alevi şarkıları ve dansları icra edildi.
Kardeş Türküler Projesi’nde icracı olan müzisyen ve dansçılar, 1995′te kurulan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun kurucuları arasında yer aldılar. Projenin bundan sonraki çalışmaları, konserleri, dans müzik gösterileri ve albümleri BGST çatısı altında sürdürüldü.

İlk albüm, 1997′de Kalan Müzik tarafından yayınlandı. “Kardeş Türküler” adı verilen bu albümde, Anadolu ve Mezopotamya’daki müzik geleneklerinin ürünlerinden örneklere yer verildi. Proje kapsamında yaklaşık dört yıl boyunca verilen konserlerden seçkiyle oluşturulan albümde çok kültürlülük ve halkların kardeşliğine vurgu yapıldı.

1998 yılında, İstanbul’da özel bir radyonun yaptığı dinleyici anketinde “yılın grubu” seçilen Kardeş Türküler kadrosu, ikinci albümünü daha lokal ve spesifik bir projeye ayırdı: ‘Doğu’ (Kalan, 1999). Anadolu’nun doğusu ile Mezopotamya coğrafyasını kapsayan, çok kültürlülüğün ve kültürler arasındaki geçişin vurgulandığı ‘Doğu’da projenin ilk bestelerinden birine de yer verildi.

“Güneş ve Ay” adlı albümünün müzik yönetmenliğini ve düzenlemelerini üstlenen Kardeş Türküler kadrosu, daha sonra Yılmaz Erdoğan ve Ömer F. Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Vizontele’ ve Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ‘Vizontele Tuuba’ filmlerinin müziklerini hazırladı. ‘Vizontele’ filminin müzikleri 2001′de, ‘Vizontele Tuuba’nın müzikleri ise 2004′te film müziği albümü olarak Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı. ‘Vizontele’ film müziği, Ekim 2001 tarihinde 38.si düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Film Müziği’ ödülünü aldı. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından da aynı ödüle lâyık görüldü. 2002 yılında, yine çok kültürlülük konseptiyle hazırlanan ‘Hemâvâz’ (Kalan, 2002) albümü, Avrupa baskısıyla da (Connecting Cultures, 2003) uluslararası dinleyiciye ulaştı. Projenin son albümü “Bahar” yine Kalan Müzik etiketiyle 2005′te çıkarıldı. “Bahar” albümünde Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halkları için “yeniden doğuşu” simgeleyen bahar bayramları şarkılarına ve bir arada yaşama umuduna vurgu yapıldı. Kardeş Türküler, Arto Tunçboyacıyan ile birlikte hazırladığı “Çocuk (H)Aklı” albümünü 2011 yılında Kalan Müzik etiketiyle çıkardı.

REEM KELANİ

Arap müziğinin en önemli kadın şarkıcılarından biri olan Filistinli Reem Kelani Kardeş Türküler ile birlikte Haziran 2009’da Turkcell Arena’da ayakta alkışlanan performansından sonra İstanbul’a tekrar geliyor.

“Sprinting Gazelle” (Koşan Ceylan) adlı albümleriyle anavatan ve diaspora konulu Filistin şarkılarının hem müzikal, hem de entelektüel anlamlı içeriğiyle tüm dünyanın takdirini kazanan sanatçı, konserlerinin yanı sıra aynı zamanda okullarda ve konservatuarlarda Arap şarkıları üzerine dersler veren bir öğretim üyesi ve yayıncıdır.

Reem Kelani’nin sanat hayatı boyunca işbirliği içinde bulunduğu projelerin kalitesi ve çeşitliliği hep sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleşmiştir.

2012’de BBC Radyo 4’de, Reem’in Kahire’deki 2011 devrimi sırasında tecrübelerini anlatan “Tahrir Şarkıları” yayınlandı. 2008- 2009’da, Nusaybin’de gerçekleşen ‘Kadın Festivali’nde Anglo-Syrian müzik grubuyla yine aynı sene BBC Alba’da İskoç yerel diliyle şarkı söyleyen Catriona Watt’la, İstanbul’da efsanevi roman klarnetçi Selim Sesler ile ve Portekizli fado şarkıcısı Liana’yla birlikte konserler verdi. .

Reem Kelani, Türkiye’deki ilk performansını 2005’te Cemal Reşit Rey’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen İştar Festivali kapsamında Orta Doğulu Kadınlar için gerçekleştirdi.

Mayıs 2014’te Norveç’te Uluslararası Bergen Festivali kapsamında Bergen Filarmoni Orkestrası ile özel bir performans sergileyecek olan sanatçı, 26 Nisan 2014’te de Kardeş Türküler ile birlikte TİM Show Center’da konser verecek.

Kardeş Türküler ve Reem Kelani muhteşem bir konserle 26 Nisan 2014 – 21.00’de

TİM Show Center’da sevenleriyle buluşacak. Biletler Biletix’te…