Filipinler’i tayfunun ardından açlık vurdu

Çarşamba, 13 Kasım 2013 11:39

Cuma günü Filipinler’i vuran Haiyan tayfununun ardınan felaket bölgesine yardımlar gelmeye başladı ancak madurların büyük bölümuna yardımlar ulaştırılamıyor. Saatlerce yürüyerek havaalanına ulaşan Filipinli afetzedelerin yardım getiren uçaklara binerek bölgeden ayrılmak için yetkililere yalvardıkları bildiriliyor. 660 bin afetzedenin halen su, yiyecek ve barınaksız olarak hayatta kalmaya çalıştıkları da gelen haberler arasında. Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino ölü sayısının daha önce bildirildiği gibi 10,000 olmadığını 2 bin ila 2 bin 500 civarında olduğunu söyledi.

Uluslararası yardımlar bölgeye ulaştırılıyor. ABD 80 askeri uçak ile 5 bin askerini Cuma günü bölgeye gönderdi. Felaketin yarattığı kaos ortamında çeteler yardımları yağmalıyorlar. Çetelerin silahlı olduğu bildiriliyor. Evlerinde yiyecek olan herkesin yağmacı çetelerin tehdidi altında olduğu söyleniyor. Tayfundan en çok etkilenen Tacloban kentinde devam eden şiddetli yağmur ise zaten evsiz ve açıkta olan afetzedelerin işini daha da zorlaştırıyor.

Fransız haber ajansının konuştuğu afetzedelerden Marivel Saraza kendisi eşi ve altı çocuğunu 2 kilo pirinç ve bir kutu sardalye ile beslemeye çalıştığını anlatıyor. Eşinin yiyecek aramaya çıktığını ancak tüm meyve ağaçlarının hasar gördüğünü ve pirinç tarlalarının tuzlu su ile harap olduğunu anlatıyor.
Birleşmiş Milletler yardım ekibi 25 milyon dolarlık yardım ile Filipinlere doğru yola çıktı. BM gereklen miktarın ise  300 milyon dolar olduğunu söylüyor.