Fil Azar Reklam Patlar

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 10:46

Bir fil yolda duran bir arabaya saldırırsa ne olur? Elbette reklam. Selin Babacan Volkswagen’in reklam filmlerini Dipnot Tablet için araştırdı.

Fil Azar Reklam Patlar

Bir fil yolda duran bir arabaya saldırırsa ne olur? Elbette reklam. Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da cinsel isteği azan bir fil, bir Volkswagen’e saldırdı. Bu haberin ardından harekete geçen marka durumu esprili bir dille anlatan reklamı patlattı. Adam&Eve DDB ajansı imzası taşıyan ilanda ‘Küçük ama Zorludur’ sloganıyla birlikte arabanın olası fil saldırılarından korunma özelliğinin olduğu yazıyor.

Bugün her Alman ailesi bir otomobil sahibi olabildi mi bilmiyorum ama bu düşünceden yola çıkarak, Hitler’in isteğiyle tasarlanan Volkswagen’in artık üretimi durdurulan iki modeli tarihte efsaneler arasında yerini aldı. Tabii reklamları da.

1938 yılında The New York Times’da ‘The baby Hitler’ başlığıyla haber olan Volkswagen’in ilk modeli Beetle’ın yani bizim bildiğimiz ismiyle kaplumbağanın tasarımı için Hitler’in de parmağı var dense de, yaratıcısı Ferdinand Porsche. Markayı Amerika’da patlatan ise Doyle Dane Bernbach (DDB) reklam ajansı tarafından 1959 yılında Volkswagen Beetle için gerçekleştirilen Think Small kampanyası oldu. Peki dönemin Amerikalılarının tercihi büyük arabalarken ne olmuştu da bu küçücük model bir anda konuşulur olmuştu? Reklam tarihinde de oldukça önemli bir yere sahip olan ve 20. Yüzyılın en iyi kampanyası olarak kabul edilen ilanlarda okura gereksiz bilgi aktarmak yerine ürünün tasarımına yer verilmişti. Küçük Düşün diyerek modelin avantajları gösterilmişti. Ama 21 milyondan fazla satılan bu modelin üretimi 2003 yılında son buldu.

Almancada halk arabası anlamına gelen bu efsane aracın ikinci meşhur modeli ise Hippie kültürünün de simgesi olan minibüslerdi. Ancak bu meşhur T2’nin üretimine de geçtiğimiz yıl son verildi. Marka ise geçtiğimiz aylarda bakın o vedayı nasıl yaptı…

Woodstock Festivali’nden Dünya Kupası’na kadar her yerde vardı. Pek çok filmin olmazsa olmazıydı. Little Miss Sunshine’da peşinden az mı koşulmuştu? Evet kült modeller bugün üretilmiyor belki ama Volkswagen yeni modelleri ve yeni reklam filmleriyle yine oldukça başarılı işler ortaya çıkarıyor. Tarihine de gönderme yapmadan durmuyor. Süper Bowl için hazırladığı reklamı hatırlayalım. 100 bin mile ulaşan her Volkswagen’le, bir Alman mühendisin kanatlara sahip olduğu işleniyordu. 200 bin milde ne mi oluyordu? Onu da Argonaut ajansına ait reklamdan hatırlayalım…

Yine bu yıl hazırlanan DDB &Tribal Amsterdam imzası taşıyan başka bir reklamında ise her Volkswagen sahibinin kendini adeta bir çocuk gibi mutlu hissedeceği anlatılıyordu.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play