Fikret Hakan’ın Ardından…

Salı, 11 Temmuz 2017 18:05

Türk sinemasının duayen oyuncularından Fikret Hakan 83 yaşında hayatını kaybetti. Vefat haberini menajer Süheyl Atay, Twitter hesabından ”Çocuklarımın dedesi, sinema sanatçısı #FikretHakan’ı kaybettik . Tüm dost ve sevenlerine duyurulur” sözleriyle duyurdu.

YEŞİLÇAM EFSANESİNİN ARDINDAN

Fikret Hakan’ın çevirdiği 200′ün üstündeki filmde, elbette Yeşilçam’ın diğer duayen ustaları da yanındaydı. Üç Arkadaş’ta rollerini paylaştıkları Cüneyt Arkın, ünlü oyuncuyu bu sözlerle uğurladı..

“Duyunca, can evimden vuruldum. Kanadı kırık bir kuş gibi düştüm yere, çırpındım. “Yapma Fikret Ağabey yapma bunu bana” diye inledim. O, benim öz ağabeyimdi. ”Arkadan vurulan kovboy”du, öyle derdi kendine. Dört nala giderdi atlara. Korsan ağzıyla öperdi sevdaları. O, öylesine oburdu dostluklarda.Kocaman bir yiğitti o. Sette onu gördüm mü huzur ve güven duyardım. O, Türk Sineması’nın ”en baba” direklerinden biriydi. İkinci kitabımda bir şiir yazmıştım Fikret Ağabeyim için; “Ne Güzel İnsansın” diye. Herkesin başı sağ olsun.”

üç arkadaş

Türk sinemasının bir başka kült ismi Hülya Koçyiğit ise, Fikret Hakan’ı, bir usta, bir abi olarak tanımlıyordu veda ederken; “Türk sinemasının duayen aktörü, çok sevgili Fikret Hakan’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Her yeni oyuncu gibi kendisinden çok fazla şey öğrendiğim, herkesin derin bir sevgi ve saygıyla yaklaştığı usta oyuncu Fikret Abim… Mekanın cennet olsun… Tüm sevenlerine Allah’tan sabır diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.”

FİKRET HAKAN EFSANESİ

Peki ama kimdi bu duayen sanatçıların arkasından yıkıldığı adam, Türk sinemasına neler katmıştı?

1934’te Balıkesir’de öğretmen bir baba ve edebiyatçı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Esas adı Bümin Gaffar Çıtanak’tı. Bümin, Babasının tayini Galatasaray Lisesi’ne çıkınca İstanbul’a yerleşti. Taksim Lisesi’nde eğitim gördü. Bir yandan da gazetecilikle ilgileniyor, İstanbul Ekspres Gazetesi’nde röportajları, öyküleri yayımlanıyordu.

Ancak Türk halkı onu Fikret Hakan adıyla, oyunculuğuyla tanıdı…

Bir zamanların en şaaşalı salonlarından biri olan Ses Tiyatrosu’nda Üç Güvercin oyunuyla başladı Gaffar Çıtanak’ın sahne hayatı. Bu sahnede Afrodit, Leblebici Horhor gibi oyunlarda rol aldı. Bugün herkesin bildiği sahne ismini de o zaman aldı. Artık Fikret Hakan olarak anılıyordu.

Sinemaya geçişi ise 1952 yılında “Köprüaltı Çocukları” filmiyle oldu. Hayatı boyunca toplam 204 film ve 28 dizide oynadı “İki Arkadaş” ve Keşanlı Ali Destanı” gibi yapımlar sayesinde ününün büyük kitlelere ulaştırdı. 1960’larda “Yılanların Öcü”, “Karanlıkta Uyananlar” gibi sosyal mesajı olan bazı yapımlarda da rol aldı. 1970′li yıllarda ilgisi senaristlik ve yönetmenliğe kaydı.

KESAN

Yeteneği Holywood’a kadar uzandı. 1970 yılında, Ünlü yönetmen Peter Collinson, “Paralı Askerler” filminin çekimleri için Türkiye’ye gelmişti. Türk oyuncular Collinson’ın ilgisini çekti. Onlar için de bir seçme düzenlendi. Hiç İngilizce bilmemelerine rağmen bu seçmelerde başarılı olanlar arasında Fikret Hakan ve Salih Güney de vardı. Fikret Hakan “Paralı Askerler”de, Albay Ahmet Elçi rolünü oynadı. Ancak film Türkiye’de yasaklanınca Hollywood macerası da biraz erken bitti.

Ses Tiyatrosu, Çığır Sahne, Cep Tiyatrosu, Küçük Sahne, Oraloğlu Saat 6 Tiyatrosu, kurucusu olduğu Sahne 8 ve Fikret Hakan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda rol aldı.

Hasret, Keşanlı Ali ve Ölüm Tarlası filmlerindeki performanslarıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında 3 Altın Portakal aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

FİKRET HAKAN’IN AŞKLARI

Türk sinemasının yakışıklı oyuncusu kendi döneminde aşkları ve özel hayatıyla da sıkça gündemdeydi. 3 evlilik yaptı. İlk evliliğini İzmir Lale Sarı ile yaptı. Bu ilişki bir sene bile sürmedi. İkinci eşi Ajda Pekkan’ın ablası ve dönemin meşhur oyuncusu Semiramis Pekkan oldu. Bu aşk da kısa sürdü. Son evliliğini ise oyuncu ve şarkıcı Hümeyra ile yaptı. Fikret Hakan ve Hümeyra’nın deli dizgin aşkı o zamanlar gazetelere konu oluyor, çok konuşuluyordu. Ancak bu aşk da ömürlük olmadı çift için.

HUMEYRA

Bunca ilişki ve evlilik arasında Fikret Hakan’ın tek çocuğu ise, yasak aşkı Neşecan Paşmak’tan oldu. Elif ismini verdiği kızını şu sözlerle anlatmıştı;

“Geçmişi ile çok şey sildim, geçmişimde olan güzel kadınları bir yana ayırarak, hala saygıyla andığım kadınları bir yana ayırarak, saygı ile pek anmaya niyetli olmadıklarım içinden bir tek kızımı çekip alıyorum, ondan sonra geriye dönüp bakmıyorum.”

En büyük aşkı ise, sadece oyunculuğuyla değil, güzelliğiyle de herkesi kendine hayran bırakan Filiz Akın’dı..

filiz-sli-7

Fikret Hakan, Filiz Akın’a duyduğu aşkı bu sözlerle anlatmıştı… “O, benim Fikret Hakan olduğumu biliyordu. Ben de onun Filiz Akın olduğunu biliyordum. Daha gözgöze gelişimizde içim bir tuhaf olmuştu. Aramızdaki karşılıklı ilgi böyle başladı. Bir süre sonra Erdek’e gitmiştik. Atıf Yılmaz’ın rejisörlüğünü yaptığı ‘Battı Balık’ta karşılıklı oynuyorduk. Böylece bana rüya gibi gelen bir 20 gün geçti. Müzik, hayal, sihir ve şiir dolu bir yirmi gün… .Ne var ki Filiz, en talihsiz bir devremde karşıma çıkmıştı… İstanbul’da bir başka gerçek bekliyordu beni. Bu gerçek, kızım Elif’in doğumuydu. İçimde, büyük bir korku başladı. Yenilmesi imkansız, mutlulukla karışık bir korkuydu bu. Bir yanda Filiz, bir yanda minik Elif’im… Ne yapabilirdim?”

83 yaşındaki Fikret Hakan akciğer kanseri tedavisi gördüğü Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 11 Temmuz günü, sabaha karşı hayatını kaybetti. Günahlarıyla, sevaplarıyla, aşkları ve yalnızlıklarıyla bir Yeşilçam efsanesine daha böylece veda edilmiş oldu…