Fidel Castro: Hâlâ yaşamama şaşıyorum

Perşembe, 15 Ağustos 2013 14:18

fft64_mf1596378Eski Küba lideri Fidel Castro 87. yaş günü vesilesiyle yazdığı makalede, ‘hâlâ yaşadığına şaşırdığını’ söylüyor.

87. yaş günü dolayısıyla yayımlanan bir makalesinde Fidel Castro, midesindeki rahatsızlıkla bu kadar uzun süre yaşayacağını tahmin etmediğini yazdı. Castro görevi bıraktığı yıllar için: “Yedi yıl daha yaşayacağımı hayal edemiyordum.” dedi. Fidel Castro 1959′daki Küba Devriminden beri iktidardaydı. Castro’nun doğum gününden sonra yayınlanan makale yalnızca Küba resmi gazetesi Granma’da basıldı.

‘YOLDAŞ KİM İL SUNG 100 BİN OTOMATİK KALAŞNİKOF YOLLADI’
Fidel Castro tedavi nedeniyle 2006′da görevden ayrılmış, ancak Küba başkanlığı ve başkomutanlığından resmen Şubat 2008′de istifa etmişti. Makalesinde Castro, “Hastalığımın kesinleştiğini anladığım anda, başkanlık görevlerime son vermete tereddüt etmedim” dedi.
Yazısında, Castro 1980′lerin başında Kuzey Kore’den silah edindiklerini de belirtti.

Sovyet lider Yuri Andropov’un, komünist bir adayı daha fazla koruyamayacaklarını ifade etmesinin ardından ‘Kuzey Koreli silah tedarikçilerinin Küba’ya silah sağladığı’ yazıda belirtildi.

Castro, Andropov hakkında: “ABD’ye saldırmamız halinde, yalnız savaşacağımızı söyledi” dedi.
Eski Küba lideri, Sovyetler Birliği’nin Küba’yla olan anlaşmasında değişikliğe gitmesine rağmen adaya silah göndermeye devam ettiğini de yazdı.

Castro ayrıca 1994′te ölen Kuzey Kore eski devlet başkanı için, “Yoldaş Kim İl Sung bize askeri teçhizatla birlikte 100 bin otomatik kalaşnikov gönderdi ve bir kuruş talep etmedi” dedi.

Kuzey Kore ile Küba arasındaki silah alış verişi Birleşmiş Milletler uzmanlarının Panama Kanalı’ndan geçen Kuzey Kore bandıralı gemiyi soruşturmasıyla da gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz ay uyuşturucu taşıdığı şüphesiyle durdurulan bir gemide Panamalı yetkililer şeker çuvallarının altında silah bulmuşlardı.
Küba Dışişleri Bakanlığı, Sovyetler döneminden kalma silahların Kuzey Kore’ye tamir için gönderilmekte olduğunu belirtmişti.

BBC Türkçe

Tags