“Fetih Günü Gezi Parkı’nda eylemdeyim”

Çarşamba, 29 Mayıs 2013 12:29

faÇok ses getiren “Fetih 1453” filminde Fatih Sultan Mehmet’i oynayan Devrim Evin, Fetih Şenlikleri’ne katılmayı reddederek, Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı gerçekleştirilen eyleme katılacağını açıkladı.

Oyuncu Devrim Evin, kendisini Fetih Şenlikleri’ne davet eden yetkililere ret yanıtı verdi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklama yapan Evin, Gezi Parkı’nda olacağını belirterek, “Beni 29 Mayıs Fetih etkinliklerinde baş konuk olarak davet eden İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı sizinle değilim” ifadelerini kullandı.

Parktaki yıkıma tepki gösteren oyuncu Evin, “Fatih’in aşkı İstanbul’u, Sultan’ın gözbebeğini talan edip, sermayeye peşkeş çekenler utanmıyor musunuz?” diye yazdı.

Gezi Parkı’nda önceki gün başlayan yıkım çalışmalarına engel olmak isteyen bir grup, sabaha kadar nöbet tutmuştu. Sosyal medya üzerinden haberleşerek sayıları artan grup, eylemlerini gündüz de sürdürdü. İş makinalarının önünde duran gruptakiler, ağaçların yıkılmasını önlemeye çalıştı.

Polis ile grup arasında gerginlik yaşandı. Polis ekipleri, eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. Eylemciler ile polis ekipleri arasındaki gerilim saatlerce devam etti.

Eyleme destek veren BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, polis barikatını aşarak iş makinasının önüne geçti. Ekipler ile tartışan BDP’li Önder’in, ruhsat sorması üzerine yıkım çalışmaları durduruldu.

Yıkıma engel olmak isteyenlerin nöbeti dün gece de devam etti. Gezi Parkı’nda yıkıma karşı çıkan grubun, eyleminin bugün de süreceği öğrenildi.

Gezi Parkı’ndaki eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in yanı sıra Memet Ali Alabora, Türkü Turan, Sadi Celil Cengiz ve Şebnem Sönmez gibi sanatçılar da destek verdi.