Festivaller Şehri Venedik’te Sinema Zamanı

Pazartesi, 1 Eylül 2014 11:45

Türkiye’nin en iyi sinema yazarlarından Ali Arıkan, bu sene 71. kez düzenlenecek olan Venedik Film Festivali’ne dair tüm detayları ve fimleri Dipnot Tablet için kaleme aldı.

Festivaller Şehri Venedik’te Sinema Zamanı

Bu sene 71′nci kez düzenlenecek olan Venedik Film Festivali yine dopdolu. 27 Ağustos – 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde 20 film, sinemanın en prestijli ödüllerinden biri olan Altın Aslan için yarışacak. Aynı zamanda Venedik Film Festivali, Oscar sezonunun da açıldığını işaret ediyor. Gelecek haftalarda başlayacak Toronto ve Telluride Film Festivalleri ile de tam anlamıyla ödül mevsimine gireceğiz. Oscar’larla ilgili erken görüş ve tahminlerimi gelecek hafta yazacağım. Bu hafta Venedik Film Festivali’nde gösterilecek filmlere göz atmak istiyorum. Zaten aralarından bazıları adlarından Oscar’larda da söz ettirecek.

Festivalin açılış filmi Alejandro Gonzalez Inarritu’nun yönettiği “Birdman or the Unexpected Virtue of Ignorance.” Film, efsanevi bir süper kahramanı canlandırmış ama sonra eski başarısını bir türlü yakalayamamış aktör Riggan Thomson’ın (Michael Keaton) kısa hikayesinden uyarlanan bir tiyatro oyunu etrafında gelişiyor. Tim Burton’ın Batman filmlerinde ana karakteri canlandıran Keaton’ın en azından metinüstü anlayışta rolüne cuk diye oturduğunu söyleyebiliriz. Venedik’ten gelen haberler de filmin çok iyi olduğu yönünde. Eleştirmenler pek bir beğendi ama Inarritu’nun bayağı, yavan, aşırı duygusal, incelikten uzak, kısacası gıcık bir yönetmen olduğunu unutmamalıyız. Aynı şekilde festivallerden gelen aşırıya kaçmış yorumlara da güvenmemek lazım. “Bu film bir başyapıt ve onu ilk ben gördüm” diyebilmek bazı eleştirmenler için çok önemli. Yine de Inarritu’nun filmi ilginç olabilir.

venedik2Venedik Film Festivali’nde bu sene iki Türk yönetmenin filmi yarışıyor: Fatih Akın’ın yönettiği ve bir rivayete göre Nuri Bilge Ceylan’ın önünü açmak için özellikle Cannes’a sokmadığı filmi “The Cut” filmi ve Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metraj çalışması “Sivas”. Müjdeci, hem Altın Aslan hem de ilk filmler için verilen “Geleceğin Aslanı” ödülü için yarışıyor.

Fatih Akın’ın, “Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin son filmi olan “The Cut”, Ermeni tehcirinden sağ kurtulan Nazareth Manoogian isimli bir adamın, ikiz kızlarını aramak için Mardin’den çöllere, Küba’ya ve son olarak Kuzey Dakota’ya varan yolculuğunu anlatıyor.

Dilsiz olan Nazareth karakterini Tahar Rahim canlandırıyor. Filmin senaryosu ise Fatih Akın’la birlikte Ermeni asıllı Amerikalı yazar Mardik Martin’e ait. Martin, Martin Scorsese’nin “New York, New York” ve “Raging Bull” (Kızgın Boğa) filmlerininde de yazarlarındandı.

“Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin ilk filmi aşk temalı “Duvara Karşı”yı, ölüm temalı “Yaşamın Kıyısında” takip etmişti. Üçlemenin son filmi olan “The Cut”ta ise Fatih Akın, insanın içindeki kötülük teması üzerinde duruyor. Filmle ilgili ülkemizde şimdiden protestolar başladı. Türkiye’de vizyona girip giremeyeceği bile meçhul.

Bir çocuğun yaralı bir dövüş köpeğiyle bozkırda geçen hikayesini anlatan Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi de büyük merak uyandıran filmlerden. Müjdeci, eseriyle ilgili Radikal’e konuştuğunda “Ben filmimi tanımlayamıyorum ne yazık ki. Herkes izleyip kendi yorumunu yapsın istiyorum” diye yorumda bulundu. Bu da merakımızı iyice artırıyor.

Akın ve Müjdeci’nin Altın Aslan için yarışacağı filmlerin çoğu usta yönetmenler tarafından yapılmış. Bahisçilere göre aralarında en şanslı olan Roy Andersson’ın “A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence” filmi. Yönetmenin bir önceki filmi “You, The Living” çok beğenilmiş (ama benim tarafımdan değil) ve İsveç’in Oscar adayı olmuştu. Çok sevilen bir yönetmen olduğu da kesin. Bana filmleri biraz fazla soğuk geliyor ama el mahkum, bunu da izleyeceğiz.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play