Ferguson protestolarına Londra’dan destek

Perşembe, 27 Kasım 2014 12:05

İngiltere’nin başkenti Londra’da yüzlerce kişi, ABD’de 18 yaşında silahsız siyah bir genci vuran polisin “yargılanmasına gerek yoktur” kararını protesto Eden ABD’lilere destek olmak için sokağa çıktı.

ABD Büyükelçiliği önünde toplanan grup, bir dakika boyunca sessiz kalarak, hayatını kaybedenleri andı. Londra’da polis tarafından öldürülen siyahların aileleri de toplanan kalabalığa seslendi.

2011 yılında Londra’da polis tarafından öldürülen 29 yaşındaki Mark Duggan’ın teyzesi Carol Duggan “Michael Brown’un ailesine bir mesaj göndermeliyiz. Acılarını hissediyoruz, polisin ellerinde birini kaybetmenin acısının ne olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Duggan’ın ölümünün ardından Londra’da şiddetli protestolar yaşanmıştı.

2008 yılında 40 yaşında gözaltında hayatını kaybeden siyah bir müzisyen olan Sean Rigg’in kardeşi Marcia Rigg de kalabalığa seslenerek, protestolar sırasında binaların yakılmasını ve yağmalanmasını desteklemediğini ancak insanların öfkesini anlayabildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından kalabalık Londra’nın kalbinde yer alan Oxford Caddesi’nden geçerek, merkezi meydanlarından biri olan Piccadily’ye yürüdü. Bazı göstericiler ABD’deki protestocuların taşıdığı “Siyah hayatlar önemlidir” yazılı dövizler taşırken, bazıları da mum taşıdı.

18 yaşındaki Michael Brown, Ağustos ayında Ferguson kentinde Darren Wilson isimli beyaz bir polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Pazartesi akşamı polisle ilgili kararını açıklayan büyük jüri, Wilson’ın yargılanmasına gerek olmadığına hükmetmişti.

Karar Ferguson sokaklarını karıştırırken, protestolar ABD’nin birçok kentine yayıldı. Ferguson da birçok işyeri ve araç yakılırken, kente ulusal muhafız adı verilen yüzlerce asker sevkedildi. (BBC Türkçe)