Fenomen mi? Playboy mu? Sahtekar mı? Kim Bu Dan Bilzerian?

Salı, 26 Ağustos 2014 13:05

Amerikalı playboy, Instagram fenomeni, poker oyuncusu Dan Bilzerian aylardır hem dünya basınında hem de Türk basınında sık sık yer alıyor. Haber değeri ise Instragram’da paylaştığı fotoğraflardan geliyor. Dan Bilzerian adındaki bu adam yanında gezdirdiği çıplak modeller, sahip olduğu pahalı arabalar ve küçük bir orduya yetebilecek silah koleksiyonunun Instagram’daki fotoğrafları ile tüm dünyada bir tür internet fenomeni haline geldi. Türkiye’den de pek çok takipçisi olan Dan Bilzerian geçtiğimiz hafta attığı bir tweet ile Türk takipçilerini çok kızdırdı. “Your dog smells like a Turkish whorehouse” yani Türkçe’de “Köpeğin, bir Türk genelevi gibi kokuyor” anlamına gelen bir tweet atan Dan Bilzerian, yarı Türkçe yarı İngilizce olarak aldığı öfke dolu tepkiler sonucunda Twitter’da TT bile oldu.

Dan Bilzerian adlı Instagram fenomeni playboy’un bu tweet’i ile ne demek istediğini kimse bilmiyor. Zira Türkçe’de böyle bir deyim yok. Ancak çok yaygın olmasa da İngilizce’de var. Türk genelevi gibi kokmak deyimi, ki “Fransız genelevi” versiyonu da var, birbirinden farklı ucuz parfüm kokularının ter kokusu ile karıştığı havasız ve pis yerler için kullanıyor. Türk genelevi gibi kokmak, spor salonlarında 10 çeşit deodorantın birbirine karıştığı terli soyunma odaları için de kullanılan bir deyim. Ayrıca zevksizce çok parfüm sıkan birisine de Türk genelevi gibi kokuyorsun deniliyor. İngilizce’de Türk genelevleriyle ilgili bu ileri denebilecek seviyedeki bilginin nereden geldiği ise meçhul.

Screen Shot 2014-08-21 at 9.49.30 AMÇok bilinmiyenli bu sosyal medya hadisesinde Dan Bilzerian’ın “başka birinin sözüydü” diyerek açıkladığı tweet’inde sözkonusu köpeğin neden Türk genelevi gibi koktuğunu da bilmiyoruz. Bilzerian bu tweet’i direkt Türkleri rencide etme amaçlı olarak mı attı, yoksa düşünmeden mi kullandı onu da bilmiyoruz. Ama Bilzerian’ın Ermeni asıllı bir Amerikalı olmasının ateşe benzin döktüğü ve sosyal medyada en küçük bir kıvılcıma bakan ırkçı nefret söylemini şahlandırdığı da bir gerçek. İsmini sadece Instagram’da paylaştığı zevksiz ve görgüsüz fotoğraflarla duyduğumuz ilgiye aç bir kumarbazın saçma sapan bir tweet’inin bir ülkedeki hassasiyetleri anında tarumar edebiliyor olması da ayrı bir ayıp.

 

Peki Kim Bu Dan Bilzerian?

Dan Bilzerian’ın babası Paul Bilzerian Wallstreet’de ünlü bir şirket avcısı. Yani finansal zorluk içindeki şirketleri hisselerini satın alarak ele geçiren, ardından parçalayıp pazar değerinden daha fazlaya satarak kar yapan kişi. Paul Bilzerian 2001 yılında vergi kaçakçılığı suçundan yargılanıyor. Vergi cezasi almamak için iflasını ilan eden ve üzerine kayıtlı mal varlığını saklayan Paul Bilzerian 1 yıl hapis yatıyor. Kaçakçılık skandalı patlak verdiğinde evi FBI tarafından aranan Paul Bilzerian’ın ailesi zor günler geçiriyor. Küçük oğlu Dan’ın kardeşi Adam Bilzerian bu olaydan çok etkileniyor ve “bir insana kendi ülkesi bunu nasıl yapar?” diyerek ABD vatandaşlığından çıkıp Saint Kitts and Nevis vatandaşlığına geçiyor.

Screen Shot 2014-08-21 at 9.51.11 AMDan Bilzerian ise babası tarafından kendine ayrılmış vakıf fonundaki parası eline geçer geçmez babasının 5 milyon dolarlık kefaletini ödüyor. Dan, “Babam kefaleti ödeyince yedi ay benimle konuşmadı. Onu hapisten kurtarmak için devlete 5 milyon dolar verdiğim için beni hiç affetmedi” diyor.

Hazırlayan: İldem Wilson

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play