Fenerbahçe Yargıtay’dan sonra ne yapmalı?

Cumartesi, 25 Ocak 2014 11:52

Bu hafta Erdi Aydemir yargıtayın şike davasında kararını vermesinin ardından “Fenerbahçe Yargıtaydan sonra ne yapmalı?” sorunsuna cevap aradı ve Fenerbahçede sistem sıfırlanmalı ve Fenerbahçe TV’ye kadar değişikliğe gidilmeli dedi. Peki “UEFA Ceza lobisinde” Fenerbahçe ne yapmalı, cevapları bu yazıda.

Fenerbahçe Yargıtay’dan sonra ne yapmalı?

2,5 senelik bu zor süreç nihayet bitti. Kimilerine göre hala bitmese de işler iyiden iyiye şekillendi. Çünkü bundan böyle tüm hukuki süreçler devam ettirilse de Türk hukuk sisteminin teamülleri uyarınca üç aşağı beş yukarı bu kararlarla yolumuza devam edeceğiz.

Türkiye’deki diğer camiaların en ufak bir sallantıda tepe taklak olduğunu ve hemen cadı avına başladığını düşünürsek, Fenerbahçe camiasının ve özellikle taraftarının bu 2,5 senelik süreçteki duruşunu tebrik etmemiz gerekiyor.

Çünkü onlar yönetimleriyle, teknik direktörleriyle, oyuncularıyla ve taraftarıyla ilk günden bu yana duruşlarını bozmadılar. Bu konudaki en sert insanlar Rasim Ozan Kütahyalı ve Ahmet Çakar’ın bile son günlerde çeşitli yorumlarını değiştirdiklerini düşünürsek Fenerbahçe olduğu yeri hiç kaybetmedi.

Onlar ilk günden bu yana çeşitli güç odaklarının Fenerbahçe’ye komplo kurduğunu söylediler ve hiç geri vites yapmadılar. Fakat bazı spor yazarları, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’ndaki sonraki hükümet açıklamalarından çok etkilendiler. 3 Temmuz süreciyle ilgili şüphe duymaya başladılar. Ama Fenerbahçe camiası ilk günden beri o şüphe noktasındaydı.

Evet bazı insanlar Fenerbahçe’ye zarar vermiş ızdırabı artırmış olabilir fakat bu ülkede “duruş” kelimesinin ne kadar az hayata geçtiğini düşünürsek Fenerbahçe’yi bu açıdan tebrik etmek gerek.

Hasar Kontrolü ve Sistem Sıfırlama

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önemli hukuk büroları, çok önemli davaları kaybettikten sonra hasar kontrolü yaparlar. Duruşmalarda yaptıkları hataları analiz eder ve kurum itibarlarının kamuoyunda ne kadar düştüğünü hesaplarlar.

Fenerbahçe de tam anlamıyla bunu yapmalı. Çünkü bu saatten sonra “bize komplo yapıldı, hukuksal mücadelemize devam edeceğiz, bakın Başbakan da bizimle aynı şeyleri söylüyor” gibi günlük deklarasyonlar hiçbir şeyi düzeltemeyecek.

Ortada somut bir Yargıtay kararı var. Bundan sonra geriye dönük suçlamalar, iddianameyi boşa çıkaracak kamuoyu çalışmaları sadece ve sadece günleri boşa geçirir. Bundan sonra yapılması gereken, sistemin sıfırlanmasıdır.

Erdi Aydemir’in yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr