FEMEN Türkiye’nin ‘ayetli’ tweeti tepkilere neden oldu! İşte o ayetin orjinali

Çarşamba, 30 Ekim 2013 13:36

Screen-shot-2013-10-30-at-1.01.37-PMDünya’nın dört bir yanında yaptıkları çıplak eylemlerle adını duyuran FEMEN grubunun Türkiye’deki ayağı tartışmalara ve ayrılıklara neden olan bir paylaşım yaptı. Grubun Twitter hesabından yapılan ilk paylaşım ‘dini öğelere hakaret edildiği’ gerekçesiyle sert tepkilere neden oldu.

BXlkLmeCIAAKwRBBu tepkiyi gösterenlerden biri de FEMEN Türkiye’nin ilk destekçisi Didem Dinç oldu. Dinç kendi hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Yaşadığım görüş ayrılığı nedeniyle FEMEN Turkey’e verdiğim desteği geri çekerek ayrılıyorum. Din sömürüsüne karşı olmak dine saygısızlık edilebileceği anlamına gelmez. FEMEN_Turkey hesabından atılan dinlerle ilgili hakaret boyutundaki tweetle hiçbir alakam yoktur. FEMEN’in nelere karşı olduğunu biliyorum. Lakin bu ülke sınırlarında karşı olmak saygısızlık etmeyi gerektirmiyordu. Bu sebeple artık yokum” dedi. Bilgehan isimli bir diğer destekçi de yine dine hakaret gerekçesiyle gruptan ayrılma kararı aldığını açıkladı.

Bu gelişmelerin ardından FEMEN’e tepki büyürken aynı hesaptan yapılan bir paylaşım daha tepkilere neden oldu. Hesaptan, “Kuran zina yapan kadının öldürülmesi gerektiğini söyler. (4. sure, 15. ayet)” yazan bir tweet atıldı. Ancak belirtilen ayette, “Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun.” yazıyor olması zaten tepkileri üzerine çeken FEMEN’in Kur’an’da yazmayan bir ifadeyi varmış gibi göstermesi tepkilerin daha da artmasına neden oldu.