FED gelişmeleri sonrası dolardan sert düşüş

Pazartesi, 16 Eylül 2013 10:24

dolar_yukseliyor_h33699ABD Merkez Bankası’nın (FED) aşırı gevşek para politikasının devam edeceği beklentisi ve Suriye gerginliğinin azalmasıyla gelişmekte olan ülke para birimleri gibi TL de güne değer kazancı ile başladı.

ABD Merkez Bankası’nın başkan adaylarından Lawrence Summers’ın adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından FED’in aşırı gevşek para politikasının devam edeceği beklentisi ve Suriye gerginliğinin azalmasıyla gelişmekte olan ülke para birimleri gibi TL de güne değer kazancı ile başladı. Dolar 2 TL’nin altına geriledi.

Borsa güne yüzde 2,2 yükselişle başladı.

Summers’ın çekilme kararına, adaylığına karşı Demokrat Parti içindeki muhafazakarlardan gelen eleştirilerin neden olduğu bildirildi. Hafta sonunda Rusya ve ABD arasında Suriye hakkında varılan anlaşma da piyasalardaki risk iştahını destekledi. Anlaşma ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın bir hafta içinde kimyasal silah envanterini açıklaması ve gelecek yılın ortasına kadar bütün silahların uluslararası denetçiler tarafından ortadan kaldırılmasını öngörülüyor.