Fazla tuz MS hastalığı riskini artırıyor!

Perşembe, 7 Mart 2013 11:40

tuzPaket servis ve mikrodalgada ısıtılarak yenilen modern beslenme alışkanlıklarının multipl skleroz (MS) gibi hastalıkların artmasına neden olduğu belirtildi. Uzmanlar MS’in bağışıklıkla ilgili bir hastalık olduğunu, kellik, astım, egzama gibi hastalıklara zemin hazırladığını ifade etti.

ABD’deki Yale Üniversitesi ve Almanya’daki Erlangen-Nuremberg Üniversites’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmada tuzlu beslenmenin bu hastalıkların oluşmasında etkili olduğu vurgulandı.

Uzmanlar “Bu araştırma ilk kez tuzun doğuştan gelen bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklarla bağlantılı olduğunu göstermesi açısından önemli” olduğunun altını çizdi. Ekip T-yardımcı hücrelerin rolü üzerinde çalıştı. Bunlar diğer hücrelere bakteri veya virüs ve enfeksiyonlarla savaşması için diğer hücrelere yardımcı oluyor ve aktive ediyor.

Daha önceki çalışmalarda bu hücrelerin alt hücreleri (Th17 hücreleri olarak biliniyor) doğuştan gelen bağışıklık sistemini geliştirmekte önemli rol oynadığı ortaya çıkmıştı. Son çalışmada bilim insanları laboratuvar ortamında tuz solüsyonuna maruz kalan bu hücrelerin agresif şekilde hareket ettiği görüldü.

Fazla tuzlu yiyeceklerle beslenen farelerde sinir sistemindeki Th17 hücrelerinin sayısının dramatik şekilde arttığı görüldü. Sinir sisteminde Th17′nin artmasının inflamasyonu tetiklediği belirtildi. Bunun sonucunda da MS’e bağlı hastalıkların gelişme riski artıyor.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Erlanger Nuremberg Üniversitesi’nden Ralf Linker “Bu bulgular MS’i anlamamız için önemli katkı verecek. Tedavi için yeni hedefler gösterebilir” dedi.