Fatih Terim neden gönderildi? İşte görünen ve görünmeyen nedenler

Cumartesi, 28 Eylül 2013 16:13

250920131314116224973_2Fatih Terim’in görevine son verilmesinin hem görünen yüzeysel nedenleri hem de görünmeyen asıl nedenleri var. Bugünün kaderini yazanlar ise asıl nedenler oldu.

Görünmeyen nedenler

  1. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal yıllarca Belçika’da yaşamış, Belçika’da yaptığı yatırımlar ile bugünlere gelmiş, Avrupalı bir çalışma sistemini benimsemiş biri. Fatih Terim ise Adanalı. Çalışkanlığına, zekasını eklemiş, motivasyonu bir güç olarak kullanan teknik taktik bilgisi ile bir teknik direktörden öte. Ama Avrupalı değil.  Avrupa’nın tüm takımlarını yenebilecek kadar Türk ve Anadolulu. Bu iki vizyon çatışması Ünal Aysal ile Fatih Terim’i hiçbir zaman gerçek anlamda aynı masada buluşturmadı.
  2. Ünal Aysal göreve geldiği günden beri Galatasaray’ı Avrupalı kulüpler gibi kurumsallaştırmak istiyor. Bu nedenle yönetim kurulunu yeniden dizayn etti, yönetim kurulu dışından Lütfü Arıboğan’ı CEO olarak göreve getirdi ve tüm kulübü profesyonellere emanet etmeye çalıştı.  Ünal Aysal, Teknik Direktör Fatih Terim’i, Avrupa’daki kulüp yapılanmalarında olduğu gibi CEO’ya bağlamak istedi. Fatih Terim ise seçilmiş değil, atanmış bir CEO’ya bağlanmak istemedi. Onun için özel çözüm bulundu ve direk Başkan Ünal Aysal’a bağlandı. Fakat bu yapı ve Fatih Terim’in bu kurumsallık sistemine uymaması Ünal Aysal’ı hep rahatsız etti.
  3. Fatih Terim güçlü bir karakter. Galatasaray’a başkan olabilecek kadar camiada söz sahibi ve bir futbol takımını değil, futbol şubesinin tamamını yönetebilecek kadar etkin bir kişi. Ünal Aysal’ın kafasındaki kulüp yapılanmasında ise böyle güçlü karakterlere değil, sadece görevini yapan profesyonellere yer var. Çünkü Ünal Aysal, Avrupa’daki gibi gücün karakterlerde değil, sistemde olmasını istiyor. Böyle bir bakış açısı içerisinde de Fatih Terim, Aysal’ın kurumsallaşma çalışmalarının önünü kesiyor.

Görünen nedenler

  1. Ünal Aysal geçtiğimiz yıl Fatih Terim’den söz ederken “eleman” ifadesini kullandı. Bu ifade tepki görünce, herkesin Galatasaray’ın bir çalışanı, bir elemanı olduğunu, profesyonel hayatta eleman kavramının var olduğunu söylemeye çalıştı. Ama taraftarın İmparator dediği Fatih Terim kendisine eleman denmesini hiç affetmedi. Sadece başarının geldiği ortamda takıma zarar vermemek için sustu. Terim bunu ilk kırgınlığı olarak içine attı.
  2. Galatasaray yönetimi Fatih Terim’in Milli Takım’ı çalıştırmasına 4 maç için izin verdiklerini açıkladı. Fakat Fatih Terim Milli Takım beraberliğinin daha uzun süreli olduğuna dair açıklamaları Terim’in yalanlamamasından rahatsız oldu. Türkiye Futbol Federasyonun’dan Terim ile yapılan sözleşmeyi de alamayınca bu durumu belirsizlik olarak niteledi ve B planı yapmaya başladı.
  3. Ünal Aysal Fatih Terim ile hep başarıya endeksli 1 yıllık sözleşme yaptı. Fatih Terim ilk aşamada bu durumu kabul etse de kendisine 1 yıllık sözleşme önerilmesini hiç unutmadı. Milli Takımı çalıştırmaya başlamasından sonra Ünal Aysal’ın 2 yıllık sözleşme önerisini kabul etmeyerek, daha önceki 1 yıllık sözleşmelerin intikamını aldı.  Ünal Aysal da 2 yıllık sözleşme önerisinin kabul edilmemesini sorun olarak kabul ettiğini açıkladı.
  4. Galatasaray bu sezona iyi başlamadı. Takım, Türkiye’nin en iyi futbolcularından kurulu olsa bile 5 haftada 2 galibiyet 3 beraberlik alınması, Real Madrid’e kendi evinde 6-1 gibi farklı bir skor ile mağlup olunması, Galatasaray yönetimini endişelendirdi. Ünal Aysal ve Yönetim Kurulu başarısızlığı Fatih Terim’in Milli Takım ile birlikte konsantrasyonunun bozulmasına bağladı.
  5. İddialara göre Fatih Terim bir haftadır Ünal Aysal’ın telefonlarına çıkmıyordu. Ünal Aysal da bu durumun intikamını Beşiktaş galibiyetinden sonra yayınladığı tebrik mesajından Fatih Terim’den söz etmeyerek aldı.

Fatih Terim Milli Takım’da başarılı olabilir mi?

Türkiye Futbol Federasyonu sadece bir Milli Takım Teknik Direktörü değil, Türk Futbolunu baştan sonra yeniden yapılandıracak bir isim arıyor. Fatih Terim gibi güçlü bir karakter de tam olarak aranılan bu özelliklere uyuyor. Fatih Terim, Milli Takım ile Brezilya’ya gitse de gitmese de Milli Takım’da görevinin başında kalır. Sadece bir takımı değil, altyapılardan üstyapılara kadar tüm milli takımları, Türk Futbolunun yapısal tüm süreçlerini yönetir. Eğer Futbol Federasyonu kendisine istediği serbestliği tanır ise 1996’da yaptığı ilk devrimin daha büyüğünü Türk futboluna yaşatır ve sadece Galatasaray’ın değil, Türk Futbolunun tarihine İmparator olarak geçer.

Ünal Aysal Fatih Terimsiz başarılı olabilir mi?

Ünal Aysal Galatasaray’ın başına geçtiğinden beri en büyük riskini aldı. Eğer Terim’den sonra göreve getireceği kendisi gibi Avrupalı teknik direktör başarılı olursa, Galatasaray’ı dünya kulübü yapan başkan olarak tarihe geçer. Eğer seçeceği yeni teknik direktör başarısız olursa, kendi görev süresi de sona erer ve Fatih Terim’i Galatasaray’dan kovan başkan olarak tarihe geçer.

Cihan Yavuz