Farklı kültürler tanımak, yeni yerler keşfedip ayrı bir deneyim yaşamak isteyenler için bir rehber: Ve Yolculuk…

Pazar, 15 Mayıs 2016 14:38

NAGİHAN GİRİT

Nuray Karadeniz, çeşitli tv kanallarında yaptığı gezi programlarından sonra seyahat işini bir de birebir deneyimlemeye karar verdi.  Yaşadıklarını da kitaplaştırdı. Ve Yolculuk isimli kitap geçtiğimiz günlerde raflara çıktı. Farklı kültürler tanımak, yeni yerler keşfedip ayrı bir deneyim yaşamak isteyenler için de bir rehber niteliğinde.. Nuray Karadeniz’in keşif yolculuğunu Dipnot Tablet için konuştuk.

Nasıl bir hayalin peşine takıldın? Kitap yazma fikrine gelene kadar geçen süreçten biraz bahseder misin?

Aslında bir hayalin değil gerçeklerin peşine takıldım. Kitap yazmaya kadar gelen süreçte, medya sektöründe bazı kanallarda Tgrt, Flash TV, Cine5 ve Doğan Medya Grubunda bulunan EuroD gibi kanallarda çeşitli televizyon programları yaptım. Özellikle EuroD kanalında yaptığım “Tatilde”adlı gezi programı beni kitap yazma fikrine daha çok yakınlaştırdı.

Tv programını bitirdikten bir yıl sonra, Anadolu’ya özellikle daha önce hiç gitmediğim Karadeniz Bölgesine arabaya atlayarak, tek başıma yola çıktım. Amacım edindiğim izlenimleri ve aldığım notları okuyucuyla paylaşmaktı. Kısacası bugünün Türkiyesini yarınlara not düşmekti.

 

Ve Yolculuk’ta neleri paylaşıyorsun okuyucuyla peki ?

Ve Yolculuk’ta okuyucuyla, özellikle yaşadığım ilginç anları, karşılaştığım ve benim hayatımda iz bırakan bölge insanının hikayeleri ki bu hikayeler bir anlamda bölgenin sosyolojik durumunu anlamamızda bize fikir verebiliyor ve şehir efsaneleri, insanların dilden dile taşıdığı ve gelen her nesile aktardığı efsanevi hikayeler.. Elbetteki bir rehber görevi de taşıyor Ve Yolculuk…

 

Yalnız seyahat ediyorsunuz. Bu süreçte biriyle paylaşım içerisinde olmamak nasıl bir duygu?

Yalnız seyahat etmek, hayatı anlamak ve sorgulamak adına doğru bir girişim.. Paylaşım konusu ise yoluma çıkan herkesle bir şey paylaşıyorum aslında; bana kapılarını açtılar, benimle yemeklerini paylaştılar ve en önemlisi hayat hikayelerini tüm çıplaklığı ile bana aktardılar. Bu açıdan bakılırsa pek yalnız kalmadım. (gülüyor)

 

Peki tek başına seyahat etmenin avantajları ve dezavantajlarını sorsam…

Avantajı daha önce söyledigim gibi kendinize de bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. İç dünyanıza, ruhunuza.. Keşfiniz sadece doğaya, farklı hayatlara değil, kendi içinize de oluyor.. Ve elbette ki özgürlük.. Bu duyguyu daha derin yaşıyorsunuz. Dezavantajları ise bazen hissettiğiniz yalnızlık ve elbette ki korkular..  Hiç bilmediğiniz bir yerde olmanın kaygısını hissediyorsunuz. Örneğin, Tunceli seyahatime çıkmadan iki gün önce Pülümür yolu üzerinde araçlar yakılmıştı ve ben o yolda büyük bir kaygı ve korkuyla seyahat ettim. Gittiğim her yerde bolca fotoğraflar çektim. Ama o güzergahta arabadan inip fotoğraf çekmeye cesaret edemedim. Elimde taşıdığım fotoğraf makinesi farklı yorumlanır diye korktum.

 

Kadın olarak tek başına seyahat etmenin de ayrı zorlukları vardır..

Kesinlikle.. Her şeyi iki kez düşünüyorsunuz. Gittiğin bölgeye uygun giyinmek, her zaman kendinden emin ve güvenle hareket etmek, akşam geç bir saat ise gittiğin şehrin merkezi noktası dışına çıkmamak.. Yani gelebilecek olumsuz tepki ve durumu mümkün olduğunca bertaraf etme çabası içerisinde oluyorsunuz.

 

Seyahate çıkmadan bir ön hazırlık yapıyor musun ?

Hayır, tek yaptığım ön hazırlık yola çıkacağım arabanın bakımını yaptırmak ve gideceğim güzergahı belirlemek..

 

Tek başına dünyayı gezen birçok seyyah biliyoruz. Türkiye bittiyse sonraki hedef dünya olur mu senin için de?

Evet birçok seyyah var.. Gezmek, keşfetmek bir süre sonra tutkuya dönüşüyor. Bu tutku bir süre sonra yaşam biçiminiz oluyor. Dünyayı gezmek gibi bir iddiam yok ama yaşadığım sürece yeni yerleri ve farklı hayatları keşfetmek gibi bir tutkum var.  Biz seyyahlar bir süre sonra aidiyet duygusunu kaybediyoruz ve bunun sonucu olarak sürekli bir yerde kalma fikrini sevmiyoruz.

 

Tabii merak edilen bir konu da seyahat etmek masraflı bir iş mi?

Seyahat etmek elbette ki nasıl bir yer ve nereye gittiğinize doğru orantılı olarak masraflı olabilir. Ama benim yaptığım bu seyahat çok masraflı değildi. Büyük paralar harcamadım. Ayırdığım bütçenin büyük bir kısmı ulaşıma gitti. Konaklama ortalama olarak 70-150 TL aralığındaydı. Yemek konusu ise anadoluda oldukça ekonomik. Daha ekonomik olabilir mi? Elbette.. Ulaşımı ve konaklama konusunu dikkate aldığınızda çok küçük rakamlara seyahat edilebilinir. Önemli olan hangi açıdan baktığınız, sadece gezmek ve keşfetmekse – ki bir gezgin bunu yapar- o zaman oldukça ekonomik hale geliyor.