Farkında mısınız? Sadece Üniversite Değil Yaşayacağınız Şehri de Seçiyorsunuz!

Pazar, 14 Temmuz 2013 13:15

NIVERS1Üniversite tercihlerinin yapıldığı şu günlerde gelecek 4 yılı da şekillendiren keyifli, stresli, heyecanlı ve umut dolu bir süreç yaşanıyor. 

Bu süreçte ana gündem maddesi hangi üniversite ve hangi bölüm olacağı. Belki de hangi ülke olacağı evlerde tek ve gece-gündüz demeden gündem maddemiz.

Bazılarımızın kafasında illa okumak istediğimiz bölüm, bir elimizde alınmış puan bir yandan da üniversitelerin cazip öğrenme ortamları, çekici farklı ülke deneyimi ihtimalleri.

Peki tercihleri neye göre yapıyoruz ve bunu yaparken bir yandan da düşünülmesi gerekecek önemli yan unsurlar neler olabilir?

Bu sorulara yanıt ararken biraz da bu stresli süreçte nefes aldırmak adına üniversite okunacak şehrin öğrencilere, öğrenim hayatına etkisi ve katkısı üzerine bir paylaşım yapmak istedik.

Tercihler yapılacak ve sonuçlar açıklandığında artık yeni bir hayat başlayacak. Bu yeni hayatta neler olacak? Bence bu yeni hayatı belirlerken en önemli unsurlardan biri yaşayacağınız şehir olacak.

Üniversitenizin bulunduğu kampüs şehre yakın mı? Uzaksa şehre erişim yolları? Şehrin neresine yakın? Kültür – sanat aktiviteleri nasıl, spor olanakları, çalışırken iş imkanları, üniversite ve bölümün iş piyasasında kabulü, mezunlarla ilişkiler gibi bir çok yan unsur önemli hale geliyor.

Bugün artık üniversite eğitimi ve bunun için sunulan imkanların artması ile hem üniversiteler arasında rekabet oluştu ki bu da kaliteyi arttırdı hem de üniversiteler bulundukları kentin sürekli turizm elçisi haline dönüştü. Artık üniversiteler bulundukları şehre en az 4 yıllık öğrencileri davet ediyor. Öğrenciler 4 yıl yaşayacakları yeni şehirlerini seçiyorlar.

Üniversite yaşamında eğer yaşadığınız şehirden farklı bir şehirde yaşamayı düşünüyorsanız bu hareketlilik, yeni imkanlar ve sosyal veya ekonomik girişimcilik için önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen farklı deneyim, pratik ve hayallerdeki öğrenciler gelecekleri şehrin sosyal sermayesini değiştirerek ileri taşıyacaklar. Bu nedenle tercihleri yaparken mutlaka yaşayacağınız şehrin sunduğu imkanları değerlendirme önemli.

Bazen bir Ege kıyısı, bazen karla kaplı bir güzel Doğu kenti, güzel Karadeniz, fırsatlarla dolu Akdeniz ve mega kentler ağı Marmara bölgesi, endüstri merkezleri İç Anadolu bu açılardan bizlere birçok olanak için de davet çıkarıyor.
Şunu unutmamak gerekir ki üniversiteler ve öğrenciler bir şehri değiştirecek derecede güçlüdür. Bugün görülmektedir ki birçok öğrenci okumak için gittikleri şehirlerde yaşamayı seçebilmektedir. Buna en güzel örneklerden biri Eskişehir’dir. Eskişehir son 30 yılda çok önemli bir öğrenci kentine dönüşmüştür. Şehri yenilikçi bir yapıya dönüştürmüştür.
Bu nedenle okuyacağınız bölüm kadar yaşamayı seçeceğin şehir de önemlidir. Şehirdeki gençlik meclisine veya kent konseyine dahil olmak, ilgi alanınızla ilgili yarı zamanlı işler bulmak, üniversite sanayi işbirlikleri varsa projelerde çalışabilmek, yaşamın pahalı olup olmaması, şehir merkezine erişim, çevre şehirlere ulaşım, okuyacağınız 4 yıl içinde o şehirde yapılma ihtimali olan ulusal ve uluslararası büyük etkinlikler(İstanbul Habitat, Mersin Akdeniz Oyunları, İzmir Üniversite Olimpiyatları, Erzurum Üniversite Kış Olimpiyatları gibi), şehre yeni yapılacak yatırımlar, uluslararası geçişkenlik şehirdeki potansiyelleri ve bizlerin 4 yıllık yaşamını etkileyecek olanakları da hesaplamak bu tercihlerde ele alınması gerekebilecek yan unsurlardan. Örneğin, bir mühendislik bölümü seçerken o şehirdeki sanayi altyapısını ve okurken çalışabileceğiniz yerleri ön görmek veya varsa önemli bir sanayi fabrikası yatırımı öğrenmek, edebiyat veya felsefe gibi bir bölüm okunacaksa şehirdeki edebiyat ortamı önemlidir.

Tercihler zaten karmaşık bir süreç iken daha fazla karışıklığa yol açmak istemeyiz. Ancak özellikle tercih yaparken gideceğiniz şehirdeki olanak, potansiyel ve fırsatları da öngörmek gelecek yıllarınızı hesaplarken önemli bir adımdır.
Gideceğiniz şehirde birçok hareketlilik imkânı olacak 4 yıl içinde şu an yaşadığınız şehirle gideceğiniz şehir arası belki en az 20 seyahat yapacaksınız. Başka şehirlerden gelen çok yakın arkadaşlarınız olacak belki onların şehirlerine gideceksiniz. Bu süreçte üniversitede aslında birçok şehirle tanışacaksınız.

Üniversitede okurken yapılmasını önereceğimiz bir harektlilik imkanı da artık bugün imkanları oldukça fazla olan başta Avrupa Birliği Erasmus Öğrenci Değişim programı ve gençlik programları ile çeşitli süreler yurt dışında kalarak oralardaki şehir ve yaşamları da deneyimlemek olacaktır. Bu nedenle okul tercihleri yaparken okulun Erasmus kapsamında anlaşmalı olduğu yurt dışı üniversiteleri de öğrenmek önemli olacaktır. Yani Antalya’dan Erzurum Atatürk Üniversitesi’ni kazanıp 2. Yıl sonunda kendinizi Fransa’nın Marsiyla şehrinde 6 ay okuyabileceğinizi öngörerek tercihlerde bulunabilirsiniz. Bu açıdan üniversite hayatıyla çok önemli hareketlilik imkanlarının oluşacağını ve bu hareketliliğin de önemli Fıratlar ve yeni yaşam olanakları getireceğini bilmek gerekiyor.

Bu noktada yurt dışında okumak isteyen arkadaşlarımız için de okul, bölüm ismi kadar o üniversitelerin bulunduğu şehir ve bölgenin de etkisini vurgulamak önemli. Bu yüzden en kritik nokta bu tercihlerde kendi yaşam tarzımız, beklentilerimiz ve hayallerimiz temelinde bir karar oluşturmaktır. Bazen arkadaşlar, okullardan ve internetten okunan ideal bir yurt dışı üniversitesinin bulunduğu şehir ve olanaklar sizi mutlu etmeyebilir. Ya da kampus üniversitesinde okumayı hayal ederken birden kendinizi harika bir şehrin içine dağılmış binaları ile farklı bir üniversitede bulabilirsiniz.

Bu nedenle üniversite okumaya giderken eğer şehir değiştiriyorsanız ikinci bir üniversiteyi de bitireceğinizi söylemek isterim. Şehir yaşamı ve getireceği deneyimleri ikinci bir üniversite okumak olarak görmek önemli olacaktır. Kuracağınız ilişkiler, yapacağınız stajlar, geliştireceğiniz bir fikir hep şehir ile ilişkiniz oranında hayat bulacak ve gelecek hayatınızı şekillendirecek.
Bu arada bu durum illa da şehir değiştirince bu durum oluşmuyor.

Ailesi İstanbul Beylikdüzü’nde otururken Göztepe’de okuyan benim için Kadıköy yakasında ev arkadaşlarımla ev tutmam da yaşadığım şehir içinde başka bir şehir ve yaşamı keşfetmemi sağladı. Bugün hala Kadıköy yakasında oturmama üniversite dönemimden kalma bir alışkanlık olarak devam ediyor.

Bu nedenle gelecek 4 yıl yeni tercihlerinizle üniversite sizleri ve geleceğinizi şekillendirip donatırken yaşadığınız şehir ve o şehirle kuracağınız ilişki de hem sosyal sermayenizin gelişiminde hem de yaşamınızın değişiminde önemli olacaktır.

AB Uzmanı-Eğitmen Ali Ercan Özgür

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ