Facebook’un sonu gelirse neden gelir?

Cuma, 26 Eylül 2014 14:33

The Guardian yazarı Ruby J Murray, yeni açılan sosyal paylaşım sitesi Ello’dan övgüyle bahsederek Facebook hakkında analizlerini paylaştı. İşte Facebook’un sonunun yakın olabileceğinin 3 işareti:

1) Facebook kişiselleştirilmiş reklam uygulamasını kullanıyor. Facebook’a girdiğinizde önünüze çıkan reklamlar sizin daha önce yaptığınız paylaşımlar, baktığınız sayfalar vs.’ye göre düzenleniyor. Bu da insanlara izleniyormuş hissini veriyor, rahatsızlık yaratıyor.

2) Facebook’un bu kadar başarılı olmasının ve başarısını korumasının en büyük sırrı fotoğraflar. Herkese kolayca düzenleyebileceği, paylaşabileceği, yazılar yazabileceği kendine özel sanal fotoğraf albümleri sağlaması en çok işe yarayan özelliği. Fakat zaman içinde değişen ve aynı fotoğraflar gibi arşivlenebilecek alanlarda başarılı değil. İzlediğimiz filmler, müzikler, okuduğumuz kitaplar, gazete haberler için kolay arayüzlü bir arşiv imkanı sağlamıyor. Eğer Facebook’tan daha iyi bir sosyal paylaşım sitesi olacaksa, bu tarz diğer şeylere de el atması gerekiyor.

3)  Doğal olarak, yöneticiler, sitede geçirilen zamanı uzatmak istiyor, bu yüzden anasayfadaki haber akışını yavaşlatmak için arkadaşlarımızın bizimle hiç ilgisi olmayan paylaşımlarını bile Newsfeed’e ekliyor. Murray, bu noktada Facebook’un ne görüp ne görmeyeceğimize karar veren “baskıcı evebeynlere” etkisi yarattığını ve bu uygulamanın sonunun çocukların o evebeynlerden kaçmak istemesine sebep olacağını belirtiyor.

Kaynak: The Guardian