“Facebook’un Geleneksel “Yazılım Geliştirici Konferansı” – F8′de Öne Çıkanlar…

Pazartesi, 4 Haziran 2018 11:52

Hazırlayan: Ergi Şener

Facebook’un her sene geleneksel olarak gerçekleştirdiği “yazılım geliştirici konferansı” (developer conference) bu sene 1-2 Mayıs tarihlerinde San Francisco’da gerçekleşti. Cambridge Analytica skandalı olarak bilinen ve milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin izinsiz olarak Cambridge Analytica isimli bir data analiz şirketi tarafından işlenilip kullanılmasının ortaya çıkması sonucu Facebook’un büyük bir değer ve güven kaybına uğramasına neden olan soruşturmanın gölgesinde gerçekleşen etkinlik; her şeye rağmen Facebook’un gelecek vizyonlarını öğrenme, yeni uygulamalarını anlama ve Zuckerberg’in kullanıcı verilerine yönelik ne tarz aksiyonlar alacağının ipuçlarının anlama adına oldukça önemliydi.

Bu etkinliğe davet edilen, Bulut Yazılım CEO’su Hüseyin Mert ve nayn.co haber sitesi kurucusu Cengizhan Çelik ile etkinlik detayları ve izlenimleri üzerine konuştuk.

Ergi Şener – Facebook F8 Etkinliği’ne yönelik izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz? Facebook F8, Cambridge Analytica skandalı sonrasında Zuckerberg’in ve Facebook’un yeniden güven sağlaması adına da oldukça önemliydi. Bu doğrultuda, etkinlik bu skandalın gölgesinde mi kaldı yoksa katılımcılar açıklamalardan tatmin oldular mı?

Cengizhan Çelik – Facebook ekosistemi aslında sadece Facebook değil… İçerisinde Whatsapp’ı, Instagram’ı barındıran internetin en büyük oyun kurucularından birisi… F8 ise bu büyük oyun kurucunun gelecek vizyonu ile ilgili ipuçlarını bizzat yazılımcı ekosistemi ile  paylaştığı ve bu anlamda çok önemli bir etkinlik. Mark Zuckerberg’in her sene özel olarak gelecek vizyonunu paylaştığı ve Facebook evreninin üzerinde çalıştığı fikirleri aktardığı bir ortam…

Sizin de söylediğiniz gibi gözler Cambridge Analytica skandalı sonrasında Zuckerberg’in üzerindeydi. Hatta salona ilk girdiğimiz andan itibaren basın odasında gazeteciler arasında konuşulan konulardan biri de; ’’tarihin en önemli F8′lerinden birisi olabilir” fikriydi. 

Ancak bu düşüncenin pek bir karşılığının olmadığını Mark’ın en kısa süren F8 konuşması sonrası sahneden inişinden anladık… Mark özellikle “Fake News” meselesinde suçu Rus Hackerlara atıp etik meselelerle ilgili iyileştirmeler yapıyoruz diyerek direkt tanıtımlara ve vizyon konuşmalarına geçti. Adeta profesyonel bir PR şirketi tarafından hazırlanan konuşma metnini okur gibiydi. 

Etkinlik skandalın gölgesinde kalmadı ama Mark’ın bu tutumu etkinliğin önüne geçti diyebiliriz… 

Ergi Şener – Facebook’un son zamanlarda VR ve AI odağında önemli çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bu alanda paylaşılan yenilikler nelerdi? Yakın zamanda hayatımıza girecek uygulama örnekleri paylaşıldı mı?

Cengizhan Çelik & Hüseyin Mert – Facebook F8 konferasının omurgasını VR (virtual reality – sanal gerçeklik) ve AI (artificial intelligence – yapay zeka) teknolojileri oluşturdu diyebiliriz.. Hatta öyle ki bir ara gazeteciler arasında Ernest Cline’in kaleme aldığı ve Amerika’da son yılların en çarpıcı distopik hikayelerinden biri olarak görülen  Ready Player One kitabının içindeki evren Mark Zuckerberg ve Facebook için bir model mi oldu acaba dememize neden oldu. 

Kitapta insanlar gerçek dünya ile ilişkilerini kaybedip VR ve AI teknolojileri sayesinde sanal bir dünyada yaşıyorlar. Hatta Mark bir ara şu cümleyi aynen kullandı; ”Biz hala çok gerçekçi bir dünyada yaşıyoruz’’!.. 

Etkinliğe katılan tüm katılımcılara yeni nesil Sanal Gerçeklik kiti “Oculus Go” hediye ettiğini açıkladığı an salondaki çoşkuyu görmeliydiniz :)  

Facebook yayıncılık alanında çok güçlü paradigma değişikliklerine imza atabilir. Sanal Gerçeklik gözlüğünüz ile Facebook profillerinizle NBA Finaline katılabilirsiniz veya Şampiyonlar ligi finalini stadyumdaymışçasına izleyebilirsiniz… 

Ergi Şener – Facebook Messanger ve Whatsapp’a p2p para transferí özelliği getirileceği son birkaç yıldır üzerinde konuşulan konulardan, hatta bu alanda pilotlara başlandı. Bu uygulamaların ticarileşmesine yönelik tarih paylaşıldı mı?

Hüseyin Mert – Messenger Payment, Amerika’da hali hazırda beta olarak duyruldu ve kullanılmaya başlanmış. Buradaki ödeme daha çok bot üzerinden ticari işletmelere ödeme gönderme şeklinde başlayıp ardından kişiden kişiye para gönderme üzerine geliştirmeler daha yavaş ilerlemekte. Fakat Messenger ve Whatsapp’tan çok daha büyük ticari faaliyetin döneceğini düşündüğümüz Instagram’da ödemeyi duyurdular. Instagram üzerinden hali hazırda satış yapanlar için müthiş bir haber. Whatsapp tarafında ise küçük para transferlerinin çok önemli olduğu kalabalık ülkelerden Hindistan üzerinde kısıtlı bir beta yaptıklarını duyurdular.
 
Bununla birlikte etkinlikte öne çıkan gelişmelerden biri de Whatsapp’a görüntülü group konuşmalarının eklenmesinin açıklanmasıydı.

Ergi Şener – Facebook bizim hangi datalarımıza sahip, neleri biliyor?

Hüseyin Mert – Her şeyi biliyorlar.Fakat bu huylarından vazgeçmiyorlar. Onların zorla topladığı data yerine gönüllü olarak bizlerin verdiği dataya yönelmişler.
 
Ergi Şener – Kişisel verilerin gizliliğine yönelik olarak Facebook’un kamuoyunu rahatlatıcı açıklamaları oldu mu?

Hüseyin Mert – Rusları suçladılar.Mark’ın ilk 10 dakikalık sunumu sırasında bu konuda daha etkin çalışacağız diyerek geçiştirdiği bir konu oldu. Çalışanlar ise şirketlerinin arkasında. Bu tür şeyler olur, medya abartması gibi düşünceler hakim. Skandal sonrası Zuckerberg, Facebook üzerinden kullanıcılardan şu şekilde özür dilemişti: “Verilerinizi korumak bizim sorumluluğumuz. Eğer bunu yapamıyorsak, size hizmet etmeyi de hak etmiyoruz.”
 
Ergi Şener – Konum bazlı servislere yönelik olarak da Facebook’un çalışmalarına rastlıyoruz, bu alanda öne çıkan yenilikler var mı?

Hüseyin Mert – Facebook Local uygulamasını duyurmuştu biliyorsunuz. Bu uygulamayla yakın çevrenizdeki ticari ve ticari olmayan her şeyi sizin ulaşabileceğiniz hale getirmişti. Bu uygulama maalesef insanlardan beklenilen ilgiyi görmemişti. Facebook tam bu noktada Groups özelliğini Local ile birleştirip etrafınızda arkadaşlarınızın yaptıklarını ve algoritmayla tavsiyelerini göstermeye başladı. Özellikle News Feed’deki etkileşimin çok düşük olması onun yerine gruplarda yoğunluğun olması Facebook’un bu bölümü lokasyon ve grup bazlı ögelere zamanla döndüreceğini gösteriyor. Hatta lokasyon bazlı “story” gelebilir…

Facebook konumlardan kaynaklı etkileşimi farklı bir çağa taşımak istiyor: Facebook360. Oculus firmasını satın aldıktan sonraki bütün etkinliklerinde tek işlenilen konu VR. Herkesin gözlükleri takıp birbirlerinin fiziksel hareketlerini sanal olarak görebildikleri bir ortama dahil olmalarını istiyorlar. Oculus Go’lar da bu yüzden etkinlikte bütün katılımcılara bedava dağıtıldı. Facebook gerçekten bizim VR dünyasına girmemizi istiyor.

Ergi Şener – Sizlerin, bu konferans ardından özellikle vurgulamak istedikleriniz neler?

Cengizhan Çelik – Facebook F8 etkinliğinde beni en çok etkileyen ve heyecanlandıran açıklama Messenger üzerinden anlık çeviri teknolojisinin yapay zeka sayesinde inanılmaz seviyelere geldiğiydi.

Konuyla ilgili olarak Mark aynen şunu söyledi: “Facebook’un amacı insanları birleştirmek hem de farklı dilleri konuşuyor olsalar bile…”

Facebook tüm kullanıcılarını, sohbet uygulaması Messenger üzerinde önümüzdeki dönemde yapay zeka teknolojilerinin altyapısını kullanarak ortak bir dilde buluşturacak. Facebook bu yeniliğini ”İnsanları bir araya getirme” misyonu olarak açıkladı…