Facebook’u yaratan adamın kardeşinden tavsiye: “Hayatınızın her anını belgelemeniz gerekmiyor”

Cuma, 8 Kasım 2013 15:25
zuckerberg

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in birlikte çalıştığı kız kardeşi Randi Zuckerberg’in Internet kullanıcılarına tavsiyeler veren bir makalelesi bugün gazetelerde yayınlandı. Randi Zuckerberg yazısında Facebook kullanıcılarına: “Hayatınızın her anını belgeleyebiliyor olmanız, belgelemeniz gerektiği anlamına gelmez” diyor. “Günümüzde sürekli online olabilmenin en kötü tarafı sürekli online olmaktır “diyen Randi Zuckerberg, “Internete erişiminizi arttırdıkça, internetin de size erişimi artıyor” tespitinde bulunuyor.

Randi Zuckerberg akıllı telefonlar sayesinde artık bir insana ulaşmanın onlarca yolu var ama sürekli bildirimler, güncellemeler, mesajlar, emailler, retweetler üzerinizde stres yaratabilir ve sizin için önemli olan kimselerle ilgilenmenizi zorlaştırabilir diyerek kullanıcıları uyarıyor. Eski okul arkadaşlarınızın tümüyle iletişim halindeyken, ailenizi ihmal edebilirsiniz diyen Zuckerberg, “telefonlarımız her geçen gün bizden daha fazla zaman talep ediyor. Bu kullanıcılar olarak sadece bizim suçumuz değil” diyor ve telefon kullanımını uyuşturucu bağımlılığına benzetiyor. Zuckerberg “Önümüzdeki yemeği hemen yemeğe başlamak yerine, önce Insragramda paylaşıyoruz” diyor.

Randi Zuckerberg ayrıca “tekonoloji nötr bir olgudur onu nasıl kullanacağınız size kalmıştır. Onu kullanarak hayatınızı renklendire bilirsiniz ya da hayattan uzaklaşa da bilirsiniz.” diyerek teknolojinin bir araç olduğunu vurguluyor.

“Herkes arkadaşınız olamaz” Facebook’ta binlerce “arkadaş”ı olanları işaret eden Zuckerberg arkadaş kelimesinin anlamı değişti. Artık aynı iş yerinde çalıştığınız biri, komşunuzun köpeği, ya da Kim Kardashiyan bile “arkadaşınız” olabiliyor diyor.

Yazının devamında kardeşi Mark Zuckerberg ile yaptığı ilk iş anlaşmasını da anlatan Randi Zuckerberg’in bu makalesi yeni çıkan kitabı Dot Complicated’den bir bolümden oluşuyor.

dot-complicated