Facebook’tan oda servisi: Rooms

Salı, 4 Kasım 2014 15:49

Mark Zuckerberg’in ‘herkes birbiri ile kaynaşmalı’ hayalini destekleyen bir uygulama daha geçtiğimiz hafta yayınlandı. Facebook tarafından yayınlanan bu uygulamanın İsmi Rooms. Rooms’u kısaca bir forum uygulaması olarak tanıtabiliriz, hani internette bilgi almak, paylaşmak ve soru sormak için kullandığımız bir zamanların süper iletişim modası forumlar. Forum kültürüne yeni bir bakış açısı olarak değerlendirebileceğimiz Rooms, adı üstünde kullanıcıların farklı konular hakkında oda oluşturmasını sağlıyor. Aklınıza gelebilecek her konuda bir oda oluşturup arkadaşlarınızı bu odaya davet edebiliyorsunuz. Burada dikkat çeken nokta ise odalara girmek için sizden herhangi bir bilgi istememesi. Sadece kendinizin belirleyeceği bir takma isimle odaya girip fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Yani tamamen anonimsiniz.

Rooms’da oluşturulan odalara girmek sadece davetiye ve telefonunuzun kamerası ile okutabileceğiniz bir kod ile mümkün. Bu kodları ister belli kişilere eposta üzerinden isterseniz de internet üzerinden, sosyal medyadan herkes ile paylaşabilirsiniz. Hatta kâğıda basıp elektrik direğine bile asabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı. Odanızın yöneticisi olarak görünüşü değiştirebilir, istemediğiniz kişileri atabilir ve +18 uyarısı koyabilirsiniz.

Rooms’u geliştiren ekibin başındaki Facebook ürün müdürü Josh Miller bu uygulamanın Facebook için mantıklı bir adım olduğunu söylüyor. Aslında Miller’ın da ilginç bir hikâyesi var. Princeton’da sosyoloji okuduktan sonra bir süre çalışan Miller daha sonra grup tartışmalarının yapılabildiği Branch isimli bir girişim kuruyor. Bu yılın başında da Branch Facebook tarafından açıklanmayan bir fiyata satın alınıyor. Bundan sonra ürün müdürü olan Miller ise şimdi Rooms ile tekrar karşımıza çıkıyor, tabii bu sefer Facebook bünyesinde.

Miller’a göre Rooms basitçe; insanların ortak ilgili alanları hakkında resimler, videolar ve yazılar paylaşabileceği ayrı, anonim bir platform. Rooms kesinlikle bir sosyal ağ değil, tamamen forum mantığında yapılmış, fakat tasarıma ve içeriğe daha önem veren bir yapıya sahip. Örneğin; oluşturduğunuz odadaki kişilere direk mesaj gönderemiyorsunuz. Kişiler bir odada paylaştıklarını başka bir odaya transfer edemiyorlar. Ayrıca buradaki paylaşımlarınızın da Facebook ağınıza herhangi bir etkisi yok.

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play