Facebook’tan Gezi Parkı açıklaması

Çarşamba, 26 Haziran 2013 17:56
images (1)

Facebook Gezi Parkı eylemleri sırasında Türkiye’deki kullanıcılarının bilgilerini verdiğine yönelik haberlere yanıt verdi. Açıklamada ‘Türk kullanıcıların bilgilerinin paylaşılmadığı’ belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamada Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerinin verilmediği ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye’deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye’deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye’deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi’ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya gelecegiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız.”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün basına yaptığı açıklamada, ‘sosyal medya alanında yaptıkları girişimlerde Twitter’ın işbirliğine sıcak bakmadığını ancak Facebook’la işbirliği konusunda sorun yaşamadıklarını’ söylemişti.