Facebook’tan U dönüşü. Kafa kesme görüntüleri yeniden yasaklandı

Çarşamba, 23 Ekim 2013 17:24

facebook (1)Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook siteye yüklenen ve 13 yaşını aşkın herkesin seyredebileceği korkunç infaz görüntülerini yayınlanmasını Mayıs ayında yasaklamıştı. Facebook dün itibarı ile kafa kesme görüntülerine getirdiği yasağı kaldırdı ve kullanıcılarının bu görüntüleri seyredip lanetleme hakkı olduğunu savundu. Aynı gün İngiltere başbakanı David Cameron’un sorumsuzlukla suçladığı site bugün yeniden bir U dönüşü yaptı ve söz konusu kafa kesme görüntüsünü yasakladı. Fakat bu yasak bütün şiddet, infaz ve kafa kesme görüntülerini kapsamıyor. Facebook son günlerde eklenen ve Meksika’li bir kadının uyuşturucu çetelerince infaz edilmesinin gösterildiği videoyu şikayetler üzerine siteden kaldırdığını açıkladı.

Facebook’un görüntüleri yayınlama kararına kullanıcılardan, sivil toplum kuruluşları ve derneklerden yoğun tepki gelmişti.

Dünya çapında 1.15 milyar kullanıcısı olan Facebook sosyal medya pazarında kendini yeniden konumlandırmaya çalışıyor. Twitter gibi microblogging sitelerinin gündemdeki haberlere ilişkin daha fazla içerik üretmesini model alan Facebook da kendini bu pazara dahil etmek istiyor.