Facebook ‘sonu geldi’ kehanetlerine karşı para saçıyor!

Pazartesi, 18 Kasım 2013 12:22

Gündelik hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren Facebook hakkında son zamanlarda kötü senaryolar çiziliyor. Dünyanın en geniş sosyal ağının trendini kaybettiği ve zaten mali açıdan da işlerin iyi gitmediği belirtiliyor. Dijital dünyanın öncü dergilerinden Wired’ın kurucusu Kevin Kelly’e göre de Facebook’un sonu geliyor.

Bu yorumlar Facebook’un tehlikeden habersiz olduğu algısını yaratsa da Mark Zuckerberg ve yoldaşları boş durmuyor. Facebook patronu parasını sadece kendisine komşu edinmemek için neredeyse bir mahalleyi satın almaya değil şirketini ayakta tutmaya da harcıyor.

Teknoloji dünyasının amansız savaşında geri kalmamak için Facebook’un en önemli hamlesi Instagram’ı satın almak oldu. Fotoğraf paylaşım uygulamasına 1 milyar dolar yatıran Facebook’un bu parayı nasıl çıkartacağı merak edilirken çare reklamlarda bulundu ve Instagram’da sponsorlu paylaşım dönemi başladı.

FriendFeed’i bünyesine katan, yazılım konusunda da bir kaç alım yapan Facebook rekabetten geri kalmamak için asıl ilgilenmesi gereken alanın uygulamalar olduğunu bildiği için en büyük girişimini ‘mesajlaşma’ için yaptı. Sayıları her geçen gün artan mesajlaşma uygulamalarından Snapchat’i bünyesine katmak isteyen Facebook’tan 3 milyar dolarlık teklif yapıldı. Ve şok! Snapchat Facebook’un çılgın teklifini geri çevirdi.

Esasında Facebook’un bu girişimleri hem ayakta kalmak için hem de muhtemel rakiplerini egale etmek için. Sosyal medya jenerasyonundan aplikasyon jenerasyonuna geçilirken Facebook’ta bu sürece dahil olmaya çalışıyor. Popülerliğini yitirse de para kazanmak için bu yeni jenerasyonun arayışlarına cevap verecek uygulamaları satın almayı tercih ediyor. Facebook satın almadan o uygulamalar bir yerlere gelir mi? Yoksa uygulamalara Facebook eli değerse uygulamalar asıl o zaman kaybeder mi? İşte bu ayrı bir tartışma konusu…