Facebook, IOS, Android ve Windows 8′e yeni rakip mi oluyor?

Cumartesi, 6 Nisan 2013 08:59

Facebook Privacy
Facebook, kamuoyunda beklenenin aksine bir telefon yerine, akıllı telefonlarda ana ekran olarak kullanılacak bir arayüz geliştirdi. IOS, Android, Windows 8 e yeni rakip mi geliyor?

Facebook, CEO’su Mark Zuckerberg’in şimdiye kadar inkar ettiği “Facebook Telefonu”nu duyurdu. Telefonlarda daha önce de Facebook sistemleri denenmiş fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Dünün “yanlış stratejisi”, akıllı telefonlardaki gelişme ile bugünün cihazlarında “aranan özellik” olabilir.

Tanıtımı yapılan aslında bir telefon değil. Facebook telefonu tabir edilen şey, günümüzdeki yaygın “uygulama” deneyimini değiştirmek için yapılmış bir atak olacak. Başarı ihtimali geçmişe göre yüksek görünse de, yeni uygulamanın hem Facebook hem de telefon üreticileri için bir kumar olduğu gerçeği de göz ardı edilmemeli.

ARTILAR VE EKSİLER
Facebook, yeni sistemini daha önce yaptığı gibi herhangi bir telefon veya markaya bağlamayarak potansiyel sorunlardan kaçınma yolunu seçti. Bunun yerine, Google Android işletim sistemi kullanan telefonlarda çalışabilecek Facebook merkezli bilgi sunum çerçevesi yarattı. Bunun bir sebebi büyük olasılıkla cihaz üreticilerinin Android işletim sistemlerini değiştirebilmeleri diğer sebebi de belli alanlarda rakip olan Google’ın yakın gelecekte veya herhangi bir zamanda ürünlerini Facebook’un yararına değiştirmeyeceği gerçeği olabileceği söyleniyor.

Facebook için tehlike çok sayıda kullanıcıyı kendi dünyasına çekmek olabilir. İnsanlar Facebook’dan yapabileceğinden fazlasını talep etmeye başlayabilir. Uzmanlara göre, kendi web sitesinde veya tablet uygulamalarında kullanıcı arabirimi kontrolü olabilir fakat akıllı telefon dünyasında Facebook sadece misafir olarak kalmalıdır. Bu geniş alandaki kullanıcılara Facebook deneyimi dikte edilemez ayrıca telefonda çıkacak herhangi bir sorunda Facebook’un suçlanma olasılığı da dikkatle değerlendirilmelidir.

MARKALAŞMA
Diğer risk telefon satıcılarına ait zira “markalaşma” çok güçlü bir şey. Samsung, Android donanım sağlayıcı kimliği yerine Samsung isminin “Galaxy” markasıyla anılmayı tercih etmeye başladı. Bu tercihin sebebi güçlü markanın avantajlarının farkına varması. Şirketiniz ancak markanız kadar güçlüdür… Diğer satıcılar bir isim yapmak gayretindeyken, büyükler karşısında rekabetçi olabilmeleri tanınmalarına bağlı olacak.

ZORLU RAKİP
Telefonlara ana ekran olarak Facebook’u koymak ilk etapta bir pazarlama avantajı olabilir. Bu sayede bazı kullanıcılar telefon alırken Facebook özelliğini ilk sırada, cihazı ise ikinci sırada tutabilir. Fakat en büyük rakibin Apple olduğu gerçeği hesaba katıldığında Facebook’un hamlesi hiç beklenmedik şekilde tehlikeye girebilir.