Facebook için alarm zilleri çalıyor

Pazartesi, 9 Şubat 2015 12:58

Facebook halen dünyanın en büyük sosyal ağı ve bundan kimsenin şüphesi yok. Fakat son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar Facebook için de ileride işlerin değişebileceğini gösteriyor. Özellikle Global Web Index araştırma şirketinin yaptığı geniş kapsamlı araştırma ve bunun sonucunda ortaya çıkan rakamlar bu gerçeği daha net bir şekilde ortaya çıkarıyor.

GlobalWebIndex’in 2014 yılı için yaptığı anket şu ana kadar dijital servisler için yapılmış en büyük ve kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyor. Tam 32 ülkeden 170 bin kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre Facebook, 2014 yılı içerisinde aylık olarak aktif kullanım sayısı düşen tek sosyal ağ!

Dünya haritasına baktığımızda tüm kıtalarda Facebook kullanım oranları düşmüş durumda. En büyük düşüş ise Asya-Pasifik ülkelerinde, özellikle de WeChat ve Qzone gibi sosyal ağların daha çok kullanıldığı Çin’de. Buna karşılık Pinterest ve Tumblr gibi platformların kullanım oranları ciddi bir şekilde artış göstermiş. Örneğin Pinterest’in kullanımı yüzde 97 artarken, Tumblr kullanımı yüzde 95 oranında artmış.

Screen-Shot-2015-01-27-at-13.21.131Çin’in dışında Facebook halen lider durumda. Yetişkin kullanıcıların yüzde 81’i sosyal ağa üye durumda ve çoğu düzenli olarak siteye giriş yapıyor. Hatta aktif Facebook kullanıcılarının yarısından fazlası günde birden fazla kez siteyi ziyaret ediyor. Zaten Facebook’un sorunu üye sayısı değil.

Araştırmaya göre sorun sosyal ağın artık daha pasif bir şekilde kullanılması. Özellikle yaşı biraz daha genç olanlar Facebook’ta daha az paylaşım yapmaya başladılar. Çoğu kişi siteye yalnızca check-in yapmak yani yerini bildirmek için giriyor. Ana sayfalarında daha az zaman geçiriyor, bir şey paylaşmıyor sadece bir iki resmi beğenip çıkıyorlar. GWI’nin araştırmasına göre Facebook kullanıcılarının yüzde 40’ı siteye yalnızca yeni bir paylaşım olup olmadığını kontrol etmek için giriyor ve herhangi bir şey paylaşmıyor.

Bunların sebebi Facebook’un tamamen gözden düşmüş olması değil tabii ki. İnsanların Facebook’u kullanım şekilleri de biraz değişti. Eskisinden daha az şey paylaşıyorlar, arkadaşlarıyla daha az iletişim kuruyorlar. Sosyal ağ daha çok haber ve komik videoların takip edildiği bir siteye dönüşüyor. Çünkü insanlar artık fotoğraf paylaşacağı zaman Instagram’a giriyor Facebook’a değil, ya da mesaj atacağı zaman WhatApp’a giriyor Facebook Messenger’a değil. Peki, bunlar Facebook’un çok umurunda mı, görünüşü göre hiç değil. Çünkü bu iki uygulamanın sahibi de zaten Facebook!

Facebook’ta daha az zaman geçirilmesinin sebeplerinden biri de insanların artık daha hızlı bir şekilde telefonlarını kullanmaya başlamaları ve zaman meselesi. Çoğu kişi kısa zamanını yorum yaparak veya video izleyerek geçirmek istemiyor. Daha çok tek parmakla aşağıya doğru kaydırılan ve saniyelik zevk veren içerikler tüketiliyor. Bunun sonucunda da insanlar Facebook’ta hiçbir etkileşimde bulunmadan hızlıca aşağıya doğru resimlere bakıp çıkıyor ya da Instagram’da hızlı bir tur atıyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play