Facebook duygularımızla oynuyor

Cumartesi, 5 Temmuz 2014 15:00

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un habersiz bir şekilde kullanıcılar üzerinde deney yapması çok konuşuldu. Peki bu deney ne anlama geliyor? Göksan Kadayıfçı, Dipnot Tablet 172. sayısı için deneyin detaylarını kaleme aldı.

 

Facebook duygularımızla oynuyor

Facebook geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız üzerimizde yine bir takım deneyler yaptı. Ana sayfanızdaki bildirimleri değiştirerek hatta manipüle ederek negatif ve pozitif içeriklerin duygularınız üzerindeki etkisini ölçtü. Nereden çıktı bu demeyin çünkü Facebook bunu hep yapıyor hem de sizin bundan haberiniz bile olmadan. Bu konuda şikayet de etmeyin çünkü Facebook’a üye olduğunuz anda bunları zaten kabul etmiş oluyorsunuz.

Bu duygu kontrol deneyinin yaklaşık 700.000 kullanıcının üzerinde yapıldığı söyleniyor. Sizler bunlardan biri misiniz, tabii ki bunu bilmeniz çok zor. Fakat birçok kullanıcıya göre böyle bir deney yapmak etik açıdan oldukça sorumsuz bir hareket. Hatta Facebook’un insan hakları kanunlarını ihlal ettiğini söyleyenler bile var. Peki, durum gerçekten nedir?

Bu deney yasal mı?

İlk olarak Facebook’un herhangi bir kanunu çiğneyip çiğnemediğini bilmek için birkaç farklı faktöre bakmak gerekiyor. Bunlardan ilki Facebook’un hizmet şartları. Buna göre sosyal ağa kaydolan herkes araştırmalara da katılmayı kabul etmiş oluyor fakat araştırma konusu belirtilmiyor. Aslında bakarsanız bu konuda çoğu bilim insanın düşüncesi bunun yasal olduğu fakat etik olmadığı yönünde. Ayrıca Facebook’un insanların duygularını manipüle ederken herhangi bir izin almamış olması da işi biraz daha ciddi bir duruma sokuyor. Çünkü söz konusu insan duyguları ve bunların içerik yolu ile manipüle edilmesi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Facebook kısaca bizleri mutlu veya üzgün yapabilecek mi, aslında bunu görmek istiyor!

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play