Eyvah Çakralarım Tıkanmış!

Perşembe, 4 Aralık 2014 15:15

Bir dakika! Çakra dediğin ne ola ki? Daha etraflıca bilgiyi Google hazretlerinden edinebilirsin de ben sana dünyanın en havalı teologu olarak analizde bulundum. Hem de en basit ve en düz şekliyle.

Çakralar bedenimizin yedi ayrı yerinde bulunan bir tür kapı kilididir. Aralarından bir tanesi kapalı olsa ve diğer kilitler açık olsa bile kapı gerçekte açılamıyor.

Banane elalemin kapısından deme, o kapıyı açabiliyor olman tekamülünün bir parçası. Belki de emri demek daha doğru.

Kapı neden kapalı, ya da neden kapanıyor diyeceksin. Anlatayım; Allah insanı yaratırken bu gezegene uyumlu olması için onu konservatif bir hale getirdi. Oysa insanoğlu yaratıcısının bir parçasını taşıyacaktı. İçinde bu ilahi parçayla yer yüzünde dolaşacak ve topladığı veriyi sahibine, yani yaratıcısına iletecekti.

Demek ki neymiş? O metaforik kapı işgal etmekte olduğun bedene sağlıklı bir şekilde adapte olmanı sağlıyormuş. Neticede insan evladına bahşedilmiş beş duyu organı dışında pek de yaşam alanı tanınmamış gibi.

******

Aşağıda tıkalı çakraların sebebiyet verdiği sorunlarına genelleme bulacaksın. Hepsinin karışık dillerde ismi olmasına rağmen ayrıca 1’den 7’ye kadar da sayısal değerleri bulunmakta.

7. Tepe Çakrası: Yedinci çakrayı bu listeye eklemeyi gerekli görmedim zira ‘Tepe Çakrası’ direk Tanrı’ya bağlıdır. Yaşadığımızın kanıtıdır. Bir gerekçeyle Tanrı o bağa son verdiğinde zaten bu bedeni terk ediyor ve sonsuzluğa gidiyoruz. Kısaca yedinci çakrayı kirletmemiz mümkün görünmüyor.

6. Üçüncü Göz: Bu çakramız tıkalı olduğunda olayları adil bir şekilde değerlendiremiyoruz.  Başlıca sancıları ise mutsuzluk, depresyon, ego, maddiyatçılık, kibir ve disiplinsizlik. Baş ağrıları. Göz sorunları ve geleceğe karşı karamsar olma halidir. Üçüncü gözün tıkalı olması halk arasında altıncı his denilen uzvumuzun da yanlış sinyaller vermesine neden olmakta. Habire kararlar alıp ne kararı uygulayabilir ne de arkasında durabiliriz.

5. Boğaz Çakrası: Tıkalı olduğunda kekeleriz. Ak diyecekken siyah deriz. İnsanların bizi hep yanlış anladığından şikayet ederiz. Çok şey anlatır görünüp hiçbir şey konuşamayız. Boğaz çakrası tıkalı olunca özgüven eksikliği yaşanmaya başlar. Bu çakranın en belirgin sancısı hep bir erteleme ve ertelenme hali oluşturmasıdır.

4. Kalp Çakrası: Bu çakramız tıkanmışsa muhtemelen bağımlılık sergileyeceğizdir. Bu herhangi bir nesne veya canlı varlık olabilir. Afedersin ev hayvanlarını insandan daha çok seven kimselerin ruh durumları bu çakranın tıkanıklığıyla alakalıdır. Elbette hayvan sever olmalıyız ama vefat ettiklerinde birbirimize mevlit okumaya gitmemeliyiz. Evden o kadar uzaklaşılır mı?

Bahsi geçen bağımlılık, alkol ve uyuşturucuya, onu sürekli döven eşe, ya da tecavüzcüsüne aşık olan kurbanda da görülebilmektedir. O pis kasabayı anımsa! Çık oradan. Kalp çakramız tıkanmışsa iç sıkıntısı çekeriz. Kendimizi küçümser, kendimize acır, sevgisizlikten şikayet ederiz. Aynı anda hem sevilmediğimizi hem de sevemediğimizi fark edemeyiz. Bu çakra tıkanmışsa mutlaka terk edilme korkusu yaşar bir de sürekli terk ediliriz.

3. Solar Plexus Çakrası (Güneş spirali): İlk olarak hazım sorunlarıyla ortaya çıkar. Bütün korkularımızı buraya taşırız. Eğer solar plexus tıkanıksa girilen mücadelede mutlaka mağlup olacağızdır.

Şöyle düşünelim bir tartışma esnasında kaburgalarımızın tam ortasındaki güneşte bir patlama olur ve karşımızdakinin söylediği her olumsuz sözcük buraya yerleşir. Sonra hay bin hüsnükuruntu. Bu çakramız zihinsel dağınıklıktan tut da, asabiyet, heyecan, korku ve kilo sorunlarını yönetiyor. İyi geçinmekte fayda var!

2. Mide Çakrası: Bu çakramız tıkanık olduğunda yaratıcılığımız da tıkanmış oluyor. Eğer keskin bir örnekle ifade edeceksek gebe kalamayan kadınlara bakabiliriz. Mide çakrasının kirli olduğunu düzensiz adet sorunlarımızdan, cinsel soğukluktan ve sanatçıların kaybolan ilhamından da anlamak mümkündür. Sadece o mu, bu çakra tıkanıksa erkekler prostat kanseri oluyor. Böbrek ve kas sorunları ise yine bu çakranın başının altından çıkıyor.

1. Kök çakrası: Yeryüzündeki fiziksel bedenimize ait her türlü ihtiyacımız bu çakranın işlevine bağlıdır. Tıkalı olduğunda iş, kariyer, aşk, para, şöhret, makam, mevki, cinsellik ve geri kalan bütün yaşam yolu tıkanık demektir. Yaşam yolumuzda değilsek aşırı derecede öfkeli oluruz.

Hazırlayan: FUNDA MENTALOĞLU

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play