Ev kadını olmak, kadını toplumda yetersiz mi kılıyor?

Cumartesi, 11 Mayıs 2013 13:48

 

Dipnot.tv Kitap Kulübünde bu hafta Leo Tolstoy’un Kreutzer Sonat adlı kitabı ile Anton Chekhov’un Vişne Bahçesi oyunu okundu ve tartışıldı.

Kreutzer Sonat kitabında Tolstoy’un kadının toplumun içindeki yerini sorgulayışından bahsedildi. Kitabın düşünceye sevkeden içeriğinen yola çıkarak: kadına biçilen başarılı, bağımsız, anne, güzel, bakire, saf gibi tüm rollerin aslında yine özgürlüğünü kısıtlayan roller olduğundan bahsedildi. Ev kadını kavramının bugünün dünyasında, tıpkı eskiden fahişe olarak aşağılanan seks işçilerine yapıldığı gibi bir saldırı altında olduğuna değinildi. Kitabın, Tolstoy’un diğer bir eseri olan Anna Karenina ile olan paralelliklerinin altı çizildi.

Anton Chechov’un Vişne Bahçesi aldı eserinin çok katmanlı anlatımından aldıkları keyfi anlatan katılımcılar, aynı zamanda çeviride kaybolan edebi nitelikten şikayet ettiler. Chekhov’un diyalog yazmadaki eşsiz kabiliyetinin Türkçe çevirilerde kaybolduğundan bahsedildi. Oyunun anlattığı sosyoekonomik değişimin sonuçlarının tıpkı kitapta da cevapsız bırakıldığı gibi, günümüzde de tam olarak bilinmediğine değinildi. Katılımcılar oyundaki karakterlerin çok boyutluluğu ve oyunun didaktiklikten uzak anlatımından nasıl derinden etkilendiklerini anlattılar.

2 hafta sonra yani 26 Mayıs’da aynı saatte (TSİ 17:00) yeniden toplanacak olan Dipnot.tv Kitap Kulübü bu defa Jonathan Safran Foer’in “Hayvan Yemek” adlı kitabını okuyup tartışacak.

Siz de Kitap Kulübü’ne katılmak isterseniz, Google Plus sayfamızı takip ederek ve canlı yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayarak katılabilirsiniz!

Kitap kulübümüze herkes katılabilir. Katılmak isterseniz ayrıca ildem@dipnot.tv adresine mail atabilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay