Ethem Sarısülük’ü vurduğu iddia edilen polis tutuksuz yargılanacak

Pazartesi, 24 Haziran 2013 17:00

20130610150802-6849-bigRadikal gazetesinden M.Hasan Benli’nin haberine göre, Gezi eylemlerinin ilk günlerinde Ankara Kızılay’da yapılan protestolarda polisin yakın mesafeden ateş açması sonucu hayatını kaybeden 26 yaşındaki Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olmakla suçlanan polis Ahmet Ş. mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran günü yapılan gösteride, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeten Ethem Sarısülük’ün soruşturmasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı sürdüren savcı Veli Dalgalı, bugün öğle saatlerinde sürpriz bir şekilde şüpheli polis memuru Ahmet Ş’yi ifadeye çağırdı.

İfade işleminin ardından savcı, şüpheli polis memurunu tutuklanması istemiyle nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkeme ise yapılan sorgunun ardından şüpheli polis memurunun tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Gerekçe olarak da şüphelinin ‘meşru müdafa sınırları içinde kaldığı’ kaydedildi.

GİZLİ SORGU

Şüpheli polis memurunun bugün ifadeye çağrılması sürpriz olarak değerlendirildi. Sarısülük’ün ailesinin avukatlarının sabah saaatlerinde Savcı Dalgalı ile yaptığı görüşmede dosyaya ilişkin herhangi bir gelişme, gelen rapor olmadığı bilgisi verildi. Savcı, ayrıca öğleden sonra Adliye’den ayrılacağı bilgisini de avukatlarla paylaştı. Ancak akşam saatlerinde şüpheli polis memurunun ifadeye çağrıldığı ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevkedildiği bilgisi Sarısülük’ün ailesinin avukatları tarafından tesadüfen öğrenildi.