Ethem Sarısülük Taksim’de anıldı

Çarşamba, 26 Haziran 2013 09:29

250620132033335650318Ankara’da Gezi eylemcisi Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi ve silahın sahibi polisin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması Taksim’de binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Polis protesto için gelenlerin Taksim Meydanı’na çıkmamaları için adeta etten duvar ördü. İstiklal Caddesi’nin girişinde iki TOMA aracı müdahaleye hazır olarak bekletildi. Sloganlar atan tepkili kalabalık oturma eylemi yaparken, Ethem Sarısülük’ün vurulma anını canlandırarak meydanda kısa bir süre yattı.

Eylemin ardından bir grup “Katil polis hesap verecek” sloganları attı. Ezanın başlamasıyla sloganlarına ara veren kalabalık, ezanın bitmesiyle tekrar sloganlara başladı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, TMMOB İstanbul Şubesi Ethem Sarısülük’ün vuran polisin serbest kalmasını protesto etmek için saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı. Tüm gün sakinliğini koruyan Taksim Meydanı saat 17.00’den sonra hareketlendi. Üzerlerinde polis yazılı yelekler bulunan sivil polisler Taksim Meydanı’na etten duvar örerek yaya girişine kapattı. Taksim metro durağına girişler engellenirken sadece çıkışlara izin verildi. Bu nedenle polislerle vatandaşlar arasında zaman zaman sert tartışmalar çıktı. İstiklal Caddesi’nin girişinde toplanan yaklaşık bin kişilik kalabalık sık sık hükümet aleyhine sloganlar attı. “Katil polis hesap verecek” sloganları atan kalabalık Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimlerini sayarak sık sık “Burada” sloganları attı. Kalabalığı gören vatandaşlardan bazıları alkışlarla destek verirken bir kısmı da yere oturarak eyleme destek verdi.

Yere yattılar

Tüm eylem boyunca oturan kalabalık Ethem Sarısülük’ün vurulma anını canlandırarak 5 dakikalığına olduğu yere yattı. Bu sırada bazı göstericiler zafer işareti yaptı. Canlandırmanın ardından KESK Dönem Yürütmesi adına Barış Uluocak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından bir süre daha oturan kalabalık daha sonra alandan olaysız bir şekilde ayrıldı.

Sarılmak istiyorum

Eylemin sona ermesinin ardından bazı vatandaşlar alandan ayrılmadı. İngilizce ve Türkçe “Sarıl bana” yazılı dövizi ile güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet timinin önüne gelen bir kadın sarılmak istediğini söyledi. Çevik kuvvet polisi görevde olduğunu belirterek sarılamayacağını söyledi. Kadının uzun süre ısrar etmesi üzerine sivil bir emniyet yetkilisi genç kadın ile konuşmaya başladı. Uzun süre dil döken emniyet yetkilisi “Şuanda görevde ama hepimiz kardeşiz. Zorlamayın lütfen” diyerek kadını ikna etti. Eylemin ardından bir grup kalabalık “Katil polis hesap verecek” sloganları attı. Akşam ezanının okunmaya başlaması üzerine kalabalık sloganları kesti. Ezanın bitmesi üzerine kalabalık tekrar alkışlarla protestosuna devam etti.

Tags