Ethem Sarısülük davasında tutuklama yok

Pazartesi, 26 Mayıs 2014 12:30

Ethem Sarısülük’ün 1 Haziran 2013′te Kızılay’da polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla öldürülmesine ilişkin davanın beşinci duruşması başladı.

Sanık polis Ahmet Şahbaz jandarmaların olağanüstü önlemleri arasında duruşma salonuna getirildi. Duruşmaya bu kez peruksuz ve gözlüksüz katılan katil zanlısı Ahmet Şahbaz’ın görüntüsü ekrana yansıtıldı. Jandarma sayısının fazla olması avukatların ve duruşmayı izleyenlerin tepkisine neden oldu. Mahkeme salonundaki duvarlara Ethem Sarısülük maskeleri asıldı. Mahkemeyse salonda bulunanları tweet atmamaları konusunda uyandı. Sanık avukatı duruşmanın kapalı yapılmasını isterken, Sarısülük ailesinin avukatları buna karşı çıktı. Sanık Şahbaz susma hakkını kullandığını söyledi. Sanık avukatı, “Müvekkil çok sayıda taş isabet etmiş olup, meşru müdafaa sınırında kalmıştır. Bu nedenle ceza verilmesin” dedi.

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, duruşma salonundaki sanık polis Ahmet Şahbaz’a “Bu tarafa, gözümün içine bak, nasıl yaptın yüzüme anlat… Oğlum mezarda yatıyor, sen dışarıda geziyorsun katil!” diye bağırdı. Duruşmada Sarısülük’ün vurulma anının görüntüleri izletiliyor. Bu sırada anne Sarısülük gözyaşlarını tutamadı.

Bu arada duruşmayı Gezi’de yaşamını yitiren Berkin Elvan, Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın aileleri de izliyor. Duruşmada Sarısülük ailesinin avukatları görüntülerin ve raporların sunulmasının ardından sanığın tutuklamasını talep ettiler.

Duruşmada Sarısülük ailesinin avukatları görüntülerin ve raporların sunulmasının ardından sanığın tutuklamasını talep ettiler. Savcı tutuklama talebinin de sanık avukatların ‘duruşmalardan vareste’ tutulma taleplerinin de reddini istedi.

Mahkeme tutuklama istemini reddetti ve duruşmayı 7 Temmuz’a erteledi.