Ertuğrul Günay: Toplum sağlığını tehdit ettiler!

Çarşamba, 19 Haziran 2013 10:54

fft99_mf2929677Kültür ve Turizm eski Bakanı, Ak Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, yaptığı basın toplantısında “Bütün vatandaşlarıma bir çağrımız var demokrasinin ancak sandık yoluyla olacağına inanan vatandaşlarımıza evlerine dönmeleri çağrım var.” dedi.

İstifa edeceği iddia edilen eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay hakkında çıkan söylentilerle ilgili açıklamalar yaptı:

Son yaşadığımız olaylarla ilgili sosyal medyada paylaştığım değerlendirmeleri derli toplu şekilde sizlerle yapmak için bu toplantıyı düzenledim.

Aslında genel kurulda söz almayı da düşünmüştüm. Ancak başkanlık ve benim aramda sanırım bir kopukluk oldu. Ben de bir basın toplantısının daha iyi olabileceğini düşündüm
Ülkemiz üzüntü verici olaylar yaşadı. Sokaklar ve meydanlar farklı nedenlerle bir araya gelen, oldukça öfkeli insanlarla doldu taştı.

Haklı bir çevre duyarlılığından yola çıkan anlayışsız kaba haksız davranışlar ülke düzeyinde belki milyonları aşan insanların alanlara çıkmaya başladı.

TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT ETTİLER

Böyle olunca bozguncular ve kışkırtıcılarda zaman zaman bu olayların arkasına saklanarak, yurttaşların canına yönelik hareketle toplumun sağlığını tehdit ettiler.

Güvenlik güçleri aldıkları emirlerin katılığı, öncelikle bu bozguncuları yakalayıp teşhir etmek yerine, bazen haksız ve gereksiz, bazen haklı ama ölçüsüz müdahalelerle, olayların yaygınlaşmasına neden oldular.

Başlangıçta her kesimden insanların destek verdiği hemşeri dayanışması, 31 Mayıs’ta uygulanan şiddet, mahkeme kararını hiçe sayan uygulama olayları bu noktaya getirdi.

İktidar bir siyasi bir partinin iktidarı olabilir ama hükümet Türkiye’nin hükümetidir. Bunu baştan beri hatırlatmaya balıştım.

Bütün vatandaşlarıma bir çağrımız var demokrasinin ancak sandık yoluyla olacağına inanan vatandaşlarımıza evlerine dönmeleri çağrım var.

Ben bakanlıktan ayrılmadan çok önce İstanbul’un silüetini bozan yapılanlarla ilgili ve yeşil alanla ilgili şeyler ben bakanken itiraz ettiğim şeyler. Bu tartışmalara dönmek istemiyorum. Ben bakanken yapmadığım bir itirazı bugün yapmayı eksiklik hissederim.

Bugün bir toplumsa olayla karşı karşıyayız. Suhuletle halledilebilirdi birinci gün ikinci gün. Ancak bugünlere geldi.

Hem kendi bulunduğum siyasi partiye hem diğer kesimlere sakinlik tavsiye ettim.

Benim söylediğim ah keşke baştan İstanbul Belediyesi ağaçları oraya gönderseydi.

Sayın Başbakan benim bu konudaki görüşlerimi biliyor.

AK Parti mitingleri çok başarılı oldu. Demokratik bir biçimde herkes gösteri yapabilir.