‘Eşcinsel evlilik’ Cameron’u zora soktu: Parti ikiye bölündü

Salı, 21 Mayıs 2013 13:33

France Gay MarriageFransa’nın ardından İngiltere’de de eşcinsel evlilik ile ilgili yasa tasarısı parlamentoya geldi. Bazı muhafazakar milletvekillerinin bloke etmeye çalıştığı ve Başbakan Cameron’u zora sokan yasanın kabul edilmesi halinde, İngiltere eşcinsel evliliklerine izin veren 15’inci ülke olacak.

Şubat ayında prensipte kabul edilen ve İngiltere ile Galler için geçerli olacak olan eşcinsel evlilik yasa tasarısı İngiltere Parlamento’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda görüşülüyor. Dün başlayan ve bugünün sonunda oylanması beklenen tasarıya özellikle iktidardaki Muhafazakar Parti (CP-Tories) içerisinden milletvekilleri tarafından eleştirilere maruz kaldı.

Muhafazakarların sunduğu bir değişiklik önergesi ile eşcinsel evliliğin kabul edilmemesi ve diğer çiftlere de eşcinsellerin yararlandığı sivil partnerlik hakkının tanınması istendi. Bu önerge ile 2005 yılından bu yana sadece eşcinsel çiftlerin yararlandığı bu haktan diğer çiftlerin de (kadın-erkek) yararlanması isteniyordu. Eşcinsel evlilik yasasını bloke etmeyi amaçlayan ve devlete milyarlarca sterlin vergi kaybına yol açacağı düşünülen bu teklif 375’e 70 oyla reddedildi.

Avam Kamarası’ndaki tartışmalarda söz alan Kültür Bakanı Maria Miller, eşcinsel evliliğe izin verecek yasa tasarısına verilen destek için diğer parti milletvekillerine teşekkür ederken, sivil partnerlik yasasının da kısa zamanda yeniden gözden geçirileceğini söyledi. İşçi Partisi (Labour) ise sivil partnerlik yasasının eşcinsel evlilik yasasından bağımsız olarak birlikte yaşayan tüm çiftlere uygulanması gerektiğini savunuyor.

Aşısı muhafazakar vekillerin yasayı değişiklik önergeleri ile bloke etme çabaları ise şimdilik sonuçsuz kaldı. Nikah memurlarının inançlarından ötürü eşcinsel nikahı kıymayı reddetmesini öngören bir değişiklik önergesi de 150’ye karşı 340 oyla reddedildi. Aynı şekilde bireylerin dini inançlarını korumak amacıyla evliliğin ‘kadın ve erkek arasında’ olduğuna dair verilen önerge de 148’e karşı 349 oyla kabul edilmedi.

İNGİLİZLER TARAFTAR, KİLİSE NİKAH KILMAYACAK

Eşcinsel evlilik yasa tasarısına parti içindeki muhalefete rağmen Başbakan David Cameron, iktidar ortağı Liberal Demokratlar ve İşçi Partisi (Labour) destek veriyor. Ancak, Cameron’un partisinden bir çok milletvekili yasaya karşı çıkıyor. Şubat ayındaki oylamada da ‘hayır’ oyu veren 175 milletvekilinden 136’sı Cameron’un partisinden idi.

İngiltere’de yapılan kamuoyu yoklamalarına göre halkın yarısından çoğu 2005 yılından bu yana sivil partnerlik adlı yasadan yararlanabilen eşcinsel çiftlerin evlenebilmelerine de onay veriyor. You-Gov’un araştırmasına göre yasaya destek veren İngilizlerin oranı yüzde 54.

Yasa tasarısı değişik dini kurumların eşcinsel çiftlerin dini nikahını kıyma konusunda herhangi bir zorunluluk getirmiyor. Ülkedeki en büyük kilise olan Anglikan Kilisesi daha önce yağtığı açıklamada, eşcinsel çiftlerin dini nikahını kıymayacaklarını duyurmuştu.

EŞCİNSEL EVLİLİĞE İZİN VEREN 15’İNCİ ÜLKE OLACAK

Özellikle AB ile ilişkiler nedeniyle partisinin sağ kanadından yoğun eleştiriler ve baskılara maruz kalan Cameron’un da desteklediği yasa tasarısı Avam Kamarası’nda kabul edilirse, yarından itibaren Lordlar Kamarası’nda görüşülecek. Lordlar Kamarası’nda yasaya karşı olan üyelerin daha fazla olduğu ve tartışmaların daha sert geçebileceği yorumları yapılıyor.

Yasa tasarısı kabul edilirse İngiltere dünyada eşcinsel evliliğe izin veren 15’inci ülke olacak. Yeni Zelanda’nın ardından en son Fransa Parlamentosu’nun kabul ettiği eşcinsel evlilik yasası geçtiğimiz Cumartesi günü Anayasa Konseyi tarafından da onanarak, resmileştirilmişti.