Esad’ın “iktidarı bırakmaya hazır değilim” sözleri yalanlandı

Pazar, 19 Ocak 2014 12:50

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, iktidarı bırakmaya hazır olmadığını ve bu konunun tartışılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Ancak Esad’ın bu açıklamaları kısa bir süre içinde Suriye Devlet Başkanlığı Basın Ofisi tarafından yalanlandı.

Rus Interfax haber ajansının aktardığına göre Esad, iktidarı bırakmayı düşünmediğini bir kez daha vurgulayarak, “Eğer teslim olmak isteseydik, en başından teslim olurduk. Biz ülkemizi savunuyoruz. Bu tartışmaya açık bir konu değil. Seçimlere kimin takılacağına sadece Suriye halkı karar verebilir” diye konuştu.

Esad’ın bu sözleri kendisini Şam’da ziyaret eden Rus parlamanterlerle yaptığı görüşmede sarf ettiği belirtildi.

Suriye Devlet Başkanlığı Basın Ofisi ise bir saat kadar sonra bir açıklama yaparak Interfax’ın haberini yalanladı. Açıklamada, “Rus haber ajansı Interfax’ın Esad’ın yorumları olarak aktardığı sözler doğru değildir” denildi.

ESAD’LA MI OLACAK ESAD’SIZ MI?

Esad’ın 22 Ocak günü İsviçre’nin Montrö şehrinde başlayacak Cenevre-2 toplantısı öncesi böyle bir açıklama yapması dikkat çekmişti.
Zira dün toplantıya katılacaklarını duyuran muhalifler ve Batılı ülkeler toplantının gündeminin Esad’sız bir geçiş süreci olması konusunda ısrarcı. Hatta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçtiğimiz hafta muhalifleri Cenevre-2′ye katılmaya ikna etmek için bir açıklama yaparak Obama yönetiminin Beşar Esad’sız bir geçiş hükümeti kurulması yönündeki amacından geri adım atmadığına dair teminat vermişti.

Kerry, “Suriye’de geçiş döneminde liderliği üstlenmesi için öne sürülen isimler üzerinde muhalefetin ve rejimin hemfikir olması gerekiyor. Bu da ister Devlet Başkanı Esad olsun ister muhalefetin bir üyesi, taraflardan herhangi birinin istemediği bir kişinin geleceğin bir parçası olamayacağı anlamına geliyor” ifadelerini kullanmıştı.