Esad: Halkım isterse beni asar

Cumartesi, 9 Mart 2013 10:19

136281091293213Türk gazeteciyi serbest bıraktırmak için Suriye’ye giden CHP heyetinden çarpıcı açıklamalar…

Suriye’de tutuklu bulunan Türk gazeteciyi serbest bıraktırmak için Suriye’ye giderek Devlet Başkanı Beşar Esat’la görüşen Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden oluşan heyet Türkiye’ye döndü.

CHP heyetinde bulunan Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, sadece Beşar Esat’ın anlattıkları değil, Suriye halkını da dinlediklerini belirtirken, Suriye Devlet Başkanı’nın başta Türkiye olmak üzere dünyaya pek çok mesaj verdiğini söyledi.

Suriye liderini görüşmede hayli moralli bulduklarını belirten CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, görevi bırakıp bırakmayacağını konusunu doğrudan sorduklarını, “Bunu ancak halkım isterse yaparım, bunu başka ülkelerin dayatmasıyla yapmam” yanıtını aldıklarını aktardı. Atıcı, Esat’ın bu görüşmede, halkının kendisi hakkındaki idam kararına dahi boyun eğeceğini söylediğini de sözlerine ekledi.

“Suriye’nin Kuzeyi El Kaide ve PKK’nın elinde”

Türkiye sınırına yakın bölgelerde kontrolün, 23 farklı ülkeden çeşitli grupların elinde olduğunu iddia eden Ataç, Esat’ın Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulabileceği uyarısında bulunduğuna değindi.

“Çözüm Türkiye üzerinden olmalı”

Beşar Esat’ın verdiği mesajlar arasında, ülkedeki karışıklığın çözümünde Amerika ya da Rusya gibi ülkelerin değil, bölgedeki Türkiye’nin rolünün önemine değindiğini de belirtildi.