“Esad duruncaya kadar huzur yok” Davutoğlu’ndan Suriye’ye askeri harekât sinyali

Çarşamba, 28 Ağustos 2013 17:48

getty 3 23 11 Ahmet Davutoglu.previewSuriye’ye müdahale hazırlığını değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Suriye’de kimyasal silah kullanıldı ve 100 bin insan öldü, bunun sorumlusu da Suriye rejimi. Bu kanlı rejimin insanlık dışı saldırıları duruncaya kadar bölgeye de bize de huzur yok” dedi.

Davutoğlu’nun düzenlediği basın toplantısından satır başları:

Türkiye’den ülkeler talepte bulunuyor. Eski paradigmadan gelen bir algı bu. Aslında son 2.5 yıldır Türkiye bütün gelişmelerin içinde. Bir diplomasi yürütüyor. Zaten kimyasal silah kullanımının yüreklerimizi burkan gün BM genel sekreteriyle ilk görüşmeyi ilk ben yaptım. Başbakanımızla bu gelişmeleri değerlendirdikten sonra ilk tepkiyi veren biz olduk.

Bütün taraflarla görüştük. ABD, İngiltere ve Fransa, Danimarka diğer bütün AB ülkeleriyle. Hem de Rusya ve İran yetkilileriyle görüştük. BM heyetinin oraya gitmesi için uğraştık ancak Suriye geç hareket etti. Elimizde çok kuvvetli istihbaratlar var. Bunu diğer ülkelerle paylaştık.

Başından beri en aktif diplomasiyi biz yürüttük. Kimse Beşar Esad’la kimse görüşmezken biz görüştük. Kimyasal silahlar konusunda hiçbir çatışmanın tarafı olmamak için çaba sarf ettik . Ama şunun görülmesi lazım. Suriye’de kimyasal silah kullanıldı. Bunun fark edilmesi lazım 100 bin insan öldü. Suriye rejimi bundan sorumlu. İnsanlık dışı bu barbar saldırılar durana kadar ne yapılması gerekiyorsa kan nasıl durdurulur nasıl kimyasal silah kullanımı en etkili şekilde cezalandırılır.