Ertuğrul Günay:Gezi Parkı konusunda Başbakan’a yanlış bilgi veriliyor

Pazar, 2 Haziran 2013 09:41

849054_detayEski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Projeyle ilgili Başbakan’a yanlış bilgi verildiği kanaatinde olduğunu söyleyen Günay, protestocuları uyardı: “Her türlü provokasyon yapılabilir. Olayları bir siyasi parti gösterisine dönüştürmemek lazım.”

nanlara AK Parti içinden de tepkiler yükseliyor.  Bu isimlerin başında projeye ilk günden bu yana karşı çıkan eski Kültür Bakanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay geliyor. Ağaçların kesilmesine, halkın kullanımından alınan yeşil alanların yok edilmesine ve yerlerine binalar dikilmesine kendisinin  karşı olduğunu belirten Günay,  Beyoğlu’nda, kamunun elinde kalmış son yeşil alanın yeşil alan olmaktan çıkmaması için insanların haklı bir talebi olduğunu söyledi. Günay, “Bunu bir siyasi parti örgütlemiyor. Orada BDP, CHP ve AK Parti milletvekilleri var görüyoruz. İnsanlar oraya giderek bu taleplerini dünya ile paylaşıyor.” dedi.

Bir televizyon programında konuşan Günay, Gezi Parkı’nda yaşananları üzüntü ve şaşkınlık içerisinde izlediğini kaydetti. Bu talepler karşısında yapılması gerekenin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AVM projesini gözden geçireceğini açıklayarak vatandaşları teskin etmek olduğunu anlattı. Söz konusu projeye kendisinin bakan olduğu dönem karşı çıktığını anlattı. Günay, “Burada ağaç katliamı olmayacağının söylenmesi beklenirken inanılmaz şiddet gösteriliyor. Ben üzüntü ve şaşkınlık içindeyim. Ben bu ağaçlığı korumaya destek veriyorum. Bakanlık sürem içindeki en önemli tartışmalardan ve en fazla ayak dirediğim konulardan birincisi idi bu konu. 15 Nisan 2012 tarihinde ‘Bakan’ sıfatı taşırken buranın ‘kışla’ adı altında AVM olmaması gerektiğini söyledim. Bıraksak Sultanahmet Meydanı’na bile AVM yapacaklarını dile getirdim. Bu fikrimi takip ettim. Benim daha önce reddettiğim karar benden sonra, ‘yapılabilir’ diye aynı kuruldan geçti. Şu anda ağaçları keserek bu katliamı hazırlamaya çalışıyorlar. Aynı zamanda ben Sayın Başbakan’a yanlış bilgi verildiği düşüncesindeyim.” diye konuştu.

Ertuğrul Günay, göstericileri de uyardı. Haklıyken haksız duruma düşülmemesi gerektiğini söyledi. Günay, “Bu hareket bir kitle hareketine dönüştü. Orada bir kısım insan gitar çalıp şarkı söyledi, başka birileri yatsı namazını kıldı. Yani bir kitle hareketi oldu.” ifadelerini kullandı. AVM inşaatları için rant değeri yüksek ve halkın kullanımında olan yeşil alanların değil, başka bölgelerin seçilmesinin daha doğru olduğunu anlattı. Şöyle konuştu: “AVM başka bir yerde yapılamaz demiyorum. ‘Kışla’ denilerek ‘tarih canlandırılıyor’ deniyor. Ama İstanbul’da rant değeri en yüksek yerden önce, ağaçlık bir bölgeden önce başka yerlere bakılması gerekmiyor mu? AVM’ye daha fazla ihtiyaç duyan birçok yer var. Örneğin Süleymaniye Camii’nin altında tehlikeli madde kullanılan, üretilen yerler var. Buraların kaldırılmasını istedim. Yine Mimar Sinan türbesi var. ‘Bu türbenin etrafını açın da vatandaşlar gelsin dua etsin.’ diye talepte bulundum. ‘Oradaki çirkin yapıyı kaldırın.’ diyorum İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne.”