Erkeklerin kadınları anlamadığı bilimsel olarak kanıtlandı

Salı, 16 Nisan 2013 14:42

a88c4153b3822894fa66d3986df88295_1276701921_1Almanya’da yapılan bir araştırmada kadın-erkek ilişkilerinin en bilindik ‘erkekler kadınların duygularından anlamıyor’ klişesi, bilimsel olarak kanıtlandı.

Kadın-erkek ilişkilerinin en büyük problemin bilimsel olarak izini sürmeye çalışan araştırmacı Boris Schiffer, “erkekler kadınların duygularını anlamakta gerçekten sıkıntı çekiyor mu?” sorusuna yanıt bulabilmek için araştırma başlattı.

Plos One sitesinde yayımlanan bilgiye göre, Bochum şehrindeki LWL-University Hospital’da gerçekleştirilen araştırma 21-52 yaşları arasında 22 erkek üzerinde denendi. Yaş ortalamaları 36 olan erkeklerin ilk olarak fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tarayıcısında (fMRI) beyin haretketleri incelendi.

İkinci aşamada ise erkeklerden, yarısı kadınlara yarısı erkeklere ait olan 36 çift göze bakıp duygularını tahmin etmesi istendi. Pozitif, nötr ve negatif duyguları betimleyen göz fotoğraflarını, erkeklerden ‘güvensiz’ ‘korkmuş’ gibi sıfatlarla en iyi şekilde yansıttıkları duyguları anlatması istendi.

Araştırma sonucunda erkeklerin kadınların gözlerindeki duyguları tahmin etmekte zorlandıkları ve daha fazla zaman harcadıkları ortaya çıktı.

Bu sonucun yanı sıra erkeklerin beyninde kadın ve erkek gözlerine bakarken farklı hareketler gözlendi. Erkeklerin, beynindeki duygu, empati ve korku gibi duyguların üretildiği amygdala bölgesinin erkeklere ait gözlere baktığında daha güçlü bir tepki verdiği gözlemlendi. Bu bölgelerde erkeklerin kadın gözlerine baktığı takdirde dikkat çekici bir hareketlenme kayda geçmedi.

Araştırmanın sonucunda ‘erkeklerin kadınların duygularını anlamakta zorluk çektiği’ öne sürüldü.