Erkeklere dair tüm tabuların yıkıldığı kitap

Perşembe, 9 Ekim 2014 07:46

Penisin şekli neden öyle? Jesse Bering, kitabının adı gibi müstehcen sorular soran ve bunu sonuna kadar araştıran bir bilim adamı ve psikolog. Bering, sıradan bir bilim adamından çok öte, öncelikle çok eğlenceli ve akıcı bir dili var. Seksi, cinselliğin tarihi ve evrimini anlattığı kitabı Penisin Şekli Neden Öyle? Big Bang yayınlarından çıktı ve bir anda çok konuşulan bir kitap haline geldi.

Jesse Bering, Türkiye’de yeni tanınmaya başlasa da hem bilim dünyasında hem de Amerika’da oldukça popüler ve parlak kariyeri olan bir bilim adamı. Bering’in kitaplarındaki evrim teorilerine ve cinselliğe yaklaşım biçimini anlamak için onun bir eşcinsel ve ateist olduğunu belirtmek gerekiyor.

Küçük bir hatırlatma; toplu ulaşım araçlarında ve halka açık mekanlarda bu kitabın okunması biraz sakıncalı olabilir. Aslında kitap son derece felsefi ve bilimsel bir kitap öyle ki Bering’in kitaptaki 32 tane denemesi daha önce Scientific American ve Slate dergilerindeki köşesinde yayımlanmış. Biz de son derece merak uyandıran kitabı ve cinselliğin evrimini Jesse Bering ile konuştuk.

Hazırlayan: Rabia Çelik

Sahi, penisin şekli neden öyle?

Penisi bu kadar özel yapan şey, diğer canlı türleri ile kıyaslandığında, geniş olan kafası ve kafanın altındaki taçsı şemsiye şeklindeki kısmıdır. Aletin bu kısmının evrimi bu şekildedir çünkü amaç seviştiğiniz kadının bir önceki erkek partnerinin spermlerini devre dışı bırakmaktır. Bir başka deyişle, aletin pompa benzeri kısmının işlevi kadınınızı döllemek amacıyla rakibinizin spermeleri çekip çıkarmaktır. Spermlerin kadınların üretici kanalında 48 saat yaşama imkanı olduğu düşünüldüğünde de atalarımızın kesinlikle tek eşli olmadığını anlamış oluyoruz.

Erkekler penisleri konusunda neden bu kadar takıntılı?

Benim gibi bir evrimsel teorisyen için bu çok doğal bir takıntı. Sonuç olarak penis genetik başarınızın anahtarı, ondan daha önemli bir vücut parçası düşünülemez. Kolunuzu, bacağınızı kaybetseniz bile hala döllerinizi yayabiliyorsunuz. Ayrıca -kısa bir süreliğine de olsa- bu kadar yoğun mutluluk yayan başka bir organımız daha yok. Tatmin ve zevk vermek göze alındığında, genital bölgelerin rakibi yoktur.

penisin-sekli-neden-oyle-37Günlük hayatta alınan kararlarda gerçekten bizi hormonlarımız ve güdülerimiz mi yönlendiriyor?

Olaya bu noktadan bakıldığında insan doğası kesinlikle bilincimiz dışındaki güdülerle yönetilmekte. Yarı bilincinde olduğumuz psikolojik süreçlere dahil olmaktayız. Temel amaçlarımdan biri de insanları her gün yaşadığımız sahnelerin arkasında ne gibi süreçler olduğunun farkına vardırmak ve bu davranışlarımızı bilinçli bir hale getirerek bir mantığa oturtmak. Mesela, araştırmacılar erkeklerin partnerlerinden uzun süre ayrı kaldıktan sonra yeniden birleşme anında daha şevhetli olduğunu buldular. Bu şevhetin sebebi kadın partnerin erkeğin yokluğunda başka bir erkekle cinsel birleşme yaşamış olma ihtimali. Kitapta erkek okuyucularıma açıkladığım gibi, uzun süre sonra bir araya geldiğiniz partnerinize karşı neden bu kadar şevhetli hissettiğinizi doğal seleksiyondan başka açıklayan bir şey yok, penisiniz sizden önceki spermleri çıkartmaya çalışıyor. Bir başka deyişle, kendi davranışlarımızın sebepleri konusunda ne kadar ikna olmuş olursak olalım, ortada her zaman çok daha derin bir -biyolojik ve bilimsel olan- ‘gerçek’ vardır.

Seks hayatımız konusunda çok korumacıyız ve doğru olmayan bir resim yaratıyoruz

Dünya üzerinden seks yapan sadece insanlar değil. Hayvanlarda bu durum çok doğal ilerlerken neden insanlarda bu durum karışık?

Dünyada sadece insanların seks yapmadığı doğru ve hatta ‘sapkın’ diye adlandırılan yollardan seks yapanlar da sadece insanlar değil. Ama normatif olmayan cinsel ilişkiye girdiğimiz için toplumun diğer üyeleri tarafından dışlanan, yargılanan ve cezalandırılan tek tür biziz. Bunun bir sebebi insanların cinsel itibarları konusunda çok duygusal olmaya yatkın şeklinde evrimleşmeleri. Cinselliğimiz konusunda utanç duyma bizim gelişmiş sosyal kavrama yeteneğimizle alakalı bir şey. Özellikle de başka insanların bizim hakkımızda ne düşünebileceğini düşünebiliyor olmamız (bizim hakkımızda neler bildikleri ve nelere inandıkları da düşünebildiklerimizin içinde) bu kompleks davranışın sebebi. İtibar, insanlar için her şey demek ve gizli seks hayatımız gibi çok stratejik bilgiler söz konusu olduğunda korumacı davranıp kendimiz hakkında doğru olmayan bir resim yaratabiliyoruz.

Penis, vajina ve cinsel birleşmenin tarihi hakkında ne biliyoruz? Bu durum yeterince araştırılıyor mu?

Çok şey bildiğimiz söylenebilir; ama son yıllarda bilim adamları daha temel konuları araştırmaya başladılar. Bu zamana kadar kimsenin penisin neden bu şekilde olduğunu sormamış olması gerçekten hayret verici. Bazen burnumuzun dibindeki sorular en önemli araştırma konularıdır. Evrim teorisi şu anda bilimsel dünyayı en çok etkileyen bilimsel çerceve. İnsan doğasını hayvan kökenlerine dayandırarak çözümleme yoluna sadece son yıllarda başvuruluyor. Bu primatların değişik bir türü olduğumuza dair düşünce şekli.

Cinsel Fetişe ve Parafiliye Erkekler Kadınlardan Daha Yatkın

Seks söz konusu olunca enteresan insan davranışlarını nedir?

Bu sorunun cevabı değişir. Benim için seksolojideki en ilginç gerçek cinsel fetişe ve parafiliye sahip olmada erkeklerin kadınlardan daha yatkın olması. Bu erotik memnuniyetlerin normların dışında şeylere bağlı olması demek. 547 tane bilinen parafilik durum var ve bunların bazıları gerçekten çok garip, mesela sadece ampüte organı olan partnerle beraber olunduğunda (acrotomophilia) ya da sadece arılara bakarak (melissaphilia) orgazma ulaşabilen erkekler var. Pedofili ya da biastophilia (tecavüzden uyarılma) gibi gerçekten rahatsız edici parafililer de var. Cinsel ilişkilere yönelimdeki bu farklar, genellikle çocuklukta edinilen tecrübelere bağlanır. Bazı bireyler, özellikle erkekler, 5-9 yaş gibi çok erken yaşlarda yaşadıkları tecrübelere dayanarak seks ile ilgili kalıplarını oluşturmak üzere kodlanarak doğmuşlardır. Bu evre geçtiğinde yaşam boyu cinsel tercihlerini bu yaşta edindikleri tecrübeleri temel alarak oluştururlar. Çoğu ayak fetişi olan erkeğin çocukluğuna dair hatırladığı en net hatıralardan birinin annesine masum bir ayak masajı yaparken annesinin zevkten bir takım sesler çıkarması olması bu durumu örnekleyen bir şeydir.

İnsanlar sekse öğretilmişlikler üzerinden yaklaşıyor. Örneğin bir kadın ve erkek evlenir ve seksi onlara öğretilen duruma göre yaşarlar. Farklı bir yaklaşım söz konusu olduğunda ‘azgın’ ya da ‘sapık’ olarak adlandırılmak insanları korkutuyor mu?

Bu kişiye bağlıdır. Bu tarz sıfatları, cahillik ve irrasyonel korkulara yenik düşmediklerini, her türlü cinsel deneyime açık olduklarını gösterdiğini düşünerek gururla taşıyan insanlar da vardır; ama çoğu insan bu ağır ahlaki yorum içeren sıfatlarla yaftalanmaktan kaçınırlar. Birçok kişi ‘değişik olma’ durumunda olduğu için, seks aleminde bizi değişik kılacak şeyler toplumsal olarak negatif görülür. Bu anlayışı ben yaptığım işlerle değiştirmek istiyorum. Benim için tek önemli olan konu fetiş ya da parafilinin başkalarına zararlı olup olmadığı. Eğer kimseye bir zararı yoksa, bir insanın cinsel tutkuları yüzünden önyargılarla boğuşması için hiçbir sebep yoktur, dediğim gibi tabii her şey kendi kontrolü altındaysa.

jesse2Cesareti Olmayanlara İlham Olsun Diye Bu Kitabı Yazdım

Neden böyle bir kitap yazdınız?

Kabul etmeliyim ki ben biraz fikirsel sadistim. Okurları halihazırda dünya görüşleriyle çelişen gerçek, bilimsel bilgilerle yüzleştirerek onları rahatsız etmekten zevk alıyorum. Aynı zamanda bir yazar ve düşünür olarak, diğer entellektüellerin pek istekli olmadığı şekilde kendimi rasyonaliteyi keşfetme uğruna karanlık ve zor köşelere çekerek ahlaki değerlerime meydan okumayı seviyorum. Aynı zamanda, muhafazakar, küçük bir Amerikan kasabasında bir gey olarak büyüdüğüm için kendi hayatımda birçok bağnaz fikirle karşılaştım. Bu nefretin altında ezilen kişi olmanın nasıl bir his olduğunu bilirim. Bu kitap benim bu durumdan mantık yardımıyla aldığım intikam. Cesaret bulamayanların kendi seslerini duyurmaları için ilham olmak için bu kitabı yazdım.

Bu kitabı okuyan birinin hayatından neler değişir? Sekse ya da cinselliğe bakış açısında ne gibi değişiklikler olur?

Birçok okur bu kitabı okumanın onları daha açık fikirli ve kibar yaptığını, diğer insanları daha iyi anlamalarını sağladığını söylüyor. Bu kitabı okuyanlar bazı konular hakkında yıllardır yanılıyor olabileceklerini görmeye hazır olmalılar. Bu yüzden bazı okurlar benim argümanlarımı duymaya hazır olmuyorlar. En azından, bu kitaptan sonra birçok okur başkalarının cinselliği hakkında net yargılara varmadan önce iki kez düşünecekler. Gerçeklik, bizim inanmaya alıştığımızdan çok daha incelikli bir şey. İnsanlık -yani içten gelen insani anlayış bu incelikleri anlayabilmemizden geçiyor. Bu anlayışı cinsel farklılıklarımız için de kullanmanın zamanı artık geldi.

Röportajın devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play