Erkeklerde Köprüden Önce Son Çıkış: 40 YAŞ

Çarşamba, 9 Temmuz 2014 14:00

40’lı yaşlar erkekler için köprüden önce son çıkış mı? Son zamanlarda 40 yaşında erkeklerin gençlere taş çıkartacak kadar fit ve kaslı bir vücuda sahip olduklarını görüyoruz. Murat Başoğlu, Alpay, Ozan Doğulu gibi ünlü simalar 40’ından sonra vücut yapan isimlerin başında yer alıyorlar. Öyle ki bu isimler dergilere kapak oldu ve gençlik hallerinden çok daha iyi görünüyorlar. Nedir bu erkeklerin 40’larında daha iyi vücuda sahip olma isteği? Orta yaş bunamalımı mı erkekleri buna itiyor yoksa değişen dünyada fit bir vücut artık her yaş için geçerli mi?

Tüm bu soruları 40 yaşından sonra inanılmaz bir vücut yapan Murat Başoğlu, erkeklerin bu vücuda sahip olmasına yardımcı olan spor koçu Barış Çunguroğlu ve Tony Hill ile konuştuk. Yaş denilen olgu sadece sayılardan mı ibaret? Yoksa gerçekten kontrol edemediğimiz değişimleri de beraberinde mi getiriyor sorularını ise Prof. Dr. Arif Verimli ve Uzman Psikolojik Danışman Cem Keçe Dipnot Tablet için yanıtladı.

 

Murat Başoğlu – 45 yaşında böyle görünmek 28 hissettiriyor

Murat Bey 40’li yaşlarda vücudunuz inanılmaz bir değişime uğradı. Çok zinde ve fit görünüyorsunuz. Bu değişim fikri nereden çıktı?

40 yaşına girdikten sonra vücudumda bozulmalar başladı. Ben her zaman zayıf biriydim fakat bir anda göbek oluştu. Bir gün plaja gittim. Normalde ben plaja gittiğimde birileri dönüp bakar. Kimse bakmayınca rahatsız oldum. Dedim ki çalışman lazım senin çocuk. Bundan beş sene önce başladığımda şimdi moda olan CrossFit yaptım. Üç sene sürecin de kardiyo ağırlıklı çalıştım. Çok kaslı bir vücudum da yoktu. Üç senenin sonunda biraz kaslanmam lazım dedim ve daha profesyonel bir çalışma içine girdim. Ağırlık çalışmaya başladım ve 6 ay sonra bu görünüme sahip oldum.

murat

Bir süre ekranlardan uzak kaldınız. Değişim kararı ‘ekranlarda olmamakla’ mı ilgiliydi?

Hiç alakası yok. Vücudum iyi olursa televizyonda iş bulurum gibi bir derdim olmadı. Zaten o dönem televizyon yapmaya niyetim yoktu. Televizyon yapmaya niyetlendiğimde vücudu yapmıştım ama net bir şekilde vesile oldu diyebiliriz. Bundan dolayı vücudumun ön planda tutulduğu işler geliyor artık. Dizi ve son sinema filminde de bu görülüyor. Spor salonu olan, çok zengin, çok fit, kendine çok bakan bir adamı canlandırıyorum. Demek ki böyle karakter ihtiyacı vardı.

 

Peki, vücudunuzdaki değişim ile hayatınızda neler değişti?

Hayatımda çok birşey değişmedi ama yeni bir yaşam tarzı kazandım. Sağlıklı besleniyorum, haftanın dört günü spor yapıyorum. Bir yaşam tarzı olarak, daha sağlıklı beslenen, kendine daha iyi bakan, kendine daha çok zaman ayıran ve bu yaptığı işten zevk alan bir adama dönüştüm. Ayrıca evdeki durumda bundan olumlu etkilendi. Oğlum basketbola gidiyor. Evdeki beslenme alışkanlıklarımız da tamamen değişti. Eve yağlı yemekler, kızartmalar girmiyor.

 

Bazı kişiler 40’lı yaşlarda gerçekleşen fiziksel değişimi ‘orta yaş bunalımına’ bağlıyor. Sizin durumunuzda böyle birşey söz konusu mu?

Girdiysem bile o durumdan çabuk çıktım. (gülüyor) 40 yaşınıza geldiğinizde kendi kendinize şunu söylüyorsunuz: 40 yaşındayım, artık hayatımda bundan geriye ne kaldı, gençlik gidiyor. 40 yaşınıza geldiğinizde hayatınızın şekli de değişmiş oluyor. İş hayatınızda artık belirli bir yere gelmiş oluyorsunuz. Evleniyorsunuz, çocuğunuz oluyor. Bundan dolayı artık kendine bakmalıyım ve genç kalmalıyım diyorsunuz.

Böyle fit bir vücuda sahip olmak 45 yaşındaki bir erkeğe ne hissettiriyor?

28 hissediyorum. 45 yaşında bir erkeğe böyle fit olmak 28 hissettiyor. (gülüyor)

 

Birçok ünlü erkek dergilere çıplak bir şekilde kapak oluyor. Sizce Türkiye’de en iyi vücuda kim sahip?

Benim. Türkiye’de benden daha iyisini görmedim. Benim kapak olduğum bazı dergilere Türkiye’deki bazı ünlüler kapak oldular. Sonra dergiler ‘Türk’ kullanmayı bıraktılar. Vücutları o kadar kötüydü ki… Zannettiler ki bütün Türkler aynı.

 

Barış Çunguroğlu- Bu işin yüzde 70’i mutfak, yüzde 30’u antrenman

40’lı yaşlara gelen erkeklerin vücut yapmaya başlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkcası bu konuyu 40 yaşına gelen erkekler diye genelleyerek hiç düşünmemiştim. Çünkü bildiğim kendine ve fiziğine özen gösteren 40 yaş üzeri erkekler de var. Aslında bu konuyu bir hoca gözünden cevaplayacak olursam bu durumun yaş ile alakası yok. İşini gücünü yoluna koymuş ve bu hayatı kendisi için bir yaşam şekli haline getirmiş her birey için söylenebilir bu. Örneğin ben 4 yaşından beri spor aktif olarak yaparım ama son zamanlarda işlerimin yoğunluğundan dolayı kendime çok fazla zaman ayıramıyorum. Kısacası kebapçı açtığınız gün kebaptan nefret edersiniz. Olay gayet basit. Otomatik olarak da bu durum bir erkeğin hayatını düzene oturtabilmesi için 35′li 40′lı yaşlara tekabül ediyor. Yani bende işlerimi yoluna koyup kendime daha fazla zaman ayırmaya başladığımda sizin söylediğiniz kotaya giriyor olacağım. Ve sağlığım için fiziğimde tekrar daha dikkatli bir şekilde eğileceğim.

fotoğraf 4

Sizin bu yaşlarda öğrencileriniz var mı? Sizden ne gibi istekleri oluyor?

Elbette var. Ama istekleri yarışma sporcusu gibi bir fizikten ziyade daha sağlıklı bir beden. Ama siz bu istekleri yerine getirdiğiniz anda çıta yükseliyor ve istekler de değişiyor. Şuradan şu kası çıkartsak, bu omuzu biraz daha irileştirsek falan gibi durumlar da olmuyor değil. :)  Artı, öğrencilerimin arasında Türkiye ve dünyanın önde gelen CEO’ları var. İsimlerini hiçbir zaman paylaşmadığım bu öğrencilerim hep gizli kalmak ister. Onların amacı toplantılarda iyi görünmek, her iş görüşmesinden başarı ile ayrılmak, çalışanlarına örnek olmak.

 

Genel olarak o yaşlardaki öğrencileriniz sizden geldikerinde ne talep ediyorlar?

1- Erkeler geniş omuz , iri kol isterler.

2- Halk arasında baklava diye tabir edilen karın kası olmazsa olmazlardandır.

3- Daha seksi görünmek için adonis kası diye bilinen karnın yan bölümünden kasığa kadar uzanan kasları çıkarmak için uğraşırlar.

4- Ben daha bir erkeğin bacak antrenmanını severek yaptığına şahit olmadım. :)

 

40’lı yaşlarda böyle gözükmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle böyle bir vücut spor salonlarında değil, mutfakda yapılır. Bu işin yüzde 70’i mutfak, yüzde 30’u antrenmandır. Siz dünyanın en iyi antrenmanını da yapsanız yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmediğniz takdirde hiçbir sonuç almanız mümkün değildir. Benim kişisel tavsiyem, her yaşın gerektirdiği sporu ve beslenme şeklini uygulamaktır. Malum ilerleyen yaşlarda bir takım sağlık sorunları yaşamak mümkündür. Birisi bu fiziği yaratmış diye dikkatsizce davranarak ilerlemek geri dönülmez sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden tavsiyem bilinçli eğitmenler eşliğinde profesyonel destek alarak ilerlemektir. Genelleme yaparak bu röpörtajda size, şunu yapın bunu yapın demem çok doğru değil, her birey farklı, her beden ayrıdır. Egzersiz de beslenme de parmak izi gibi kişiye özeldir.

 

Hazırlayan: Rabia Çelik

Yazının tamamı için:  

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play