Ergi Şener yazdı: “Millennials” (Y Jenerasyonu) Bankalardan Ne Bekliyor?

Cuma, 16 Aralık 2016 11:51

Bağımsız olmayı seven, özgürlüklerine düşkün ve iş yaşamlarında da farklı olan “Millennials” ya da diğer bir deyişle “Y jenerasyonu” nesiller arası farklılığın en çok hissedildiği jenerasyon özelliğini taşımakta. Teknoloji ile çocukken tanışan ve teknolojiyi hayatlarının birer parçası haline getiren bu jenerasyon, bugün hem oran, hem de harcama gücü olarak en geniş kitleyi oluşturmaya başladığından dolayı, tüm sektörler açısından en öncelikli ve önemli hedef kitleyi teşkil ediyor.
Bu jenerasyon pek çok açıdan farklı deneyimleri hızla kabul edip, alışkanlık haline getirmekle de meşhur. Örneğin, sarı taksiler yerine Uber ile yolculuğu tercih etmekte, evlilikleri ve ev sahibi olmayı ertelemekte ve pek çok konuda farklı tercihleri ile başlarının dikine hareket etmekteler. Her ne kadar teknoloji odaklı bir jenerasyon olarak bilinse ve yeniliklere açık olsa da konu bankacılık olunca, “millennials”ların da eski moda olarak nitelendirilebilecek alışkanlıkları bulunuyor.
Bankacılık odağında ‘millennials’ ların beklentilerinin neler olduğunu bu hafta inceledim:
Teknoloji Şart:
Dijital bir nesil olarak, ‘millennials’ ların bankacılık deneyimlerinde teknoloji beklentisi surekli yer tutmakta. Özellikle online ya da mobil bankacılık uygulamaları ile işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirme hedefleri bulunuyor. Mobile yönelim hızla artmakta, bunun temel nedenleri de kullanım ve erişim kolaylığı.

Nakit hala ön planda:
Teknolojiye olan düşkünlüklerine rağmen, ‘millennials’ ların nakitten çok kısa bir sürede vazgeçeceklerini düşünmek doğru değil. Qualtrics ve Accel tarafından 8.000 kullanıcı ile gerçekleştirilen bir araştrmanın sonuçlarına göre, millennials ların %80’i hala nakit kullanmaktalar, bunların %64’u genellikle yanlarında nakit bulundurduklarını belirtmekteler.

Mobil ödemeler, online kadar yaygınlaşamadı:
Son 5-6 yıldır, mobil ödemeler önemli bir teknoloji olarak gösterilse ve “millennials”ların direkt bu uygulamaları tercih edeceği beklentisi içine girilse de, beklentiler bu şekilde gerçekleşmedi. “Baby boomer”lara kıyasla, “millennials”ların Apple Pay, Android Pay gibi mobil ödeme çözümlerini kullanma oranları 16 kat fazla, ancak nakite ya da kredi kartlarına kıyasla mobil ödemeler hala emekleme sürecinde. Araştırmasına göre, “millennials”lar arasında nakit bile mobil ödemelere kıyasla 5 kat daha fazla kullanılmakta. Bu da mobil ödemelerin daha hala katetmesi gereken oldukça uzun bir yol olduğu gerçeğini bize göstermekte. Bununla birlikte, Paypal, Venmo gibi online ödeme çözümlerinin kullanımı mobile kıyasla oldukça fazla. Araştırmalar, “millennials”ların %62’isinin Paypal kullandığını göstermekte.

Kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlanması için güvenlik esnetilebilir:
Konu güvenliğe geldiğinde, “millennials”lar kendilerine bir yararını gördüklerinde kişisel verilerini paylaşmaya eğimliler. Bu konuda, “karşılığında bir şey elde edeceksem, birtakım bilgilere paylaşmaya açığım” düşüncesiyle, önceki jenerasyonlara kıyasla çok daha az endişeliler. “Millennials”ları bilgi paylaşmaya iten genellikle daha kişisel bir bankacılık deneyimi önerisi ya da kişiselleştirilmiş kampanya bilgilendirmeleri olmakta. İlgileri doğrultusunda profil bazlı bilgilendirmeler sağlama kaydıyla, datalarının kullanılmasına ve işlenmesine de genellikle onay vermekteler. Hızlı yaşayan, yoğun çalışan bu kesim, gerekli bilgiye ulaşmaya çalışmak için zaman kaybetmektense, bu bilgilere kendilerine hızla ulaştırabilecek, bunun karşılında da kişisel datalarını kullanacak sistemlere onay vermekteler.
Şubeler hala tam olarak devre dışı değil:
Bankacılık uygulamalarının daha çok fonksyon içermeye başlaması ile birlikte, “millennials”ların şube ziyaretlerinden tamamen vazgeçtikleri düşünülebilir, ancak “baby boomer”lar ile neredeyse aynı miktarda şube ziyaretlerine devam etmekteler (araştırmaya göre “millennials”ların %30’u geçen hafta banka şubesine gittiklerini belirtirken, “baby boomer”larda bu oran %33).

Gelecek hızlı ve kolay bankacılık merkezli inşa ediliyor:
“Millennials”lar, işlemlerini daha esnek ve mobil hale getirecek değişimlere yönelik beklenti içerisindeler. Örneğin, bugün mortgage başvuruları ya da ev/araba kredileri hala kişinin doğrulamasına yönelik fiziksel görüşmeler gerektirmekte. Öte yandan, “millennials”lar bu tarz görüşmeleri gereksiz bulmakta ve bir bankacılık uygulamasından yararlanmaya karar verdiği anda, uzaktan, hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirme eğilimindeler. “Bunu neden online ya da mobil olarak ya da video konferans ile gerçekleştiremiyorum” şeklinde sistemi yargılamaktalar. Bankacılık regulasyonları ve kanunlar bir takım uygulamalarda esneklik payı bırakmasa da, “millennials”lar olabilecek tüm uygulamaları bir telefon uzaklığında gerçekleştirme konusunda oldukça istekli.