Ergi Şener, Rio Olimpiyatları ndaki Yeni Teknolojiler i yazdı

Pazar, 14 Ağustos 2016 15:53

Yeni Teknolojiler Rio Olimpiyatları’nda Nasıl Kullanılıyor?

Ergi şener

Bu yıl, 5-21 Ağustos tarihleri arasında, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde gerçekleşecek, dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyatlar, heyecan dolu müsabakalar kadar, kullanılacak yeni teknolojik uygulamalar ile de fark yaratmaya aday. Oyunlar esnasında 3 milyar seyricinin, 8 milyarı aşkın da cihazın “bağlı” (connected) olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, 20 milyon tweet atılması da beklenmekte. Bu doğrultuda, Rio Olimpiyatları, mobil ve dijital anlamda, bugüne kadar ki en “bağlı” olimpiyat ünvanını da alıyor olacak.

 

Bu hafta, Dipnot Tablet için Rio Olimpiyatları’nda kullanılmaya başlanan ve yakın zamanda pek çok spor müsabakası için de standart olması beklenen yeni teknolojileri paylaşmak istedim.

Akıllı Bilekliklerle Temassız Ödeme

Visa, Bradesco adlı bir Brezilya bankası ile birlikte, Olimpiyatlar’da ödemeyi kolaylaştırmak adına, NFC uyumlu bileklikleri tanıttı. Seyirciler, sporcular, karşılaşmaları takip eden gazetecilerin de içinde bulunduğu bir gruba dağıtılan bu akıllı, su geçirmez bileklikler ile Olimpiyat’ların düzenlendiği alanlardaki 4.000’den fazla noktada, temassız ödeme kolaylıkla yapılabilmekte.  Bunun yanında, Visa’nın Olimpiyatlarda, 45 sporcuyla tanıttığı bir diğer ödeme alanındaki yenilik de “NFC yüzük”. McLear & Co tarafından tasarlanan bu yüzük ile de bilekliklerde olduğu gibi temassız ödeme gerçekleştirmek mümkün oluyor.

 

Photofinish” Teknolojisi

Omega tarafından Rio Olimpiyatları’nda tanıtılan bir diğer inovasyon da “Photofinish” teknolojisi. Milimetreler ve milisaniyeler ile kazanılan müsabakalara alışık olduğumuz Olimpiyatlar’da, kazananı ayırt etmeyi kolaylaştırmak için; sporcuların bitiş çizgisini geçtiği anda ki görüntülerinin kameralarca daha net tespiti sağlanmakta. Teknolojinin yeni sürümü ile birlikte (Scan ‘O’ Vision MYRIA kamerası), daha kaliteli görüntüler yakalamak mümkün olmakta (aynı hiza için saniyede, 10.000 dijital fotoğraf yakalanarak en net olan paylaşılmakta).

 

-

Dipnot Tablet’in 282. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINGet-it-on-Google-Play

 

Tags