Ergi Şener, 21 Mart’taki Apple Etkinliğini Yazdı

Pazar, 27 Mart 2016 14:10

ERGİ ŞENER

21 Mart’ta Apple’ın gerçekleştirdiği ve küçük ekranlara dönüş niteliğindeki yeni iPhone (iPhone SE) ve iPad Pro modelleri ile diğer ürünlere yönelik gelişmelerin tanıtıldığı etkinlikte öne çıkan konuları paylaşmak istedim.

GSMA Mobile World Congress’de (MWC) pek çok önde gelen cihaz üreticisinin, “hero model” olarak öne çıkan cihaz lansmanlarını gerçekleştirdiklerini belirtmiştim. Samsung Galaxy S7/S7 Edge, LG G5, HP Elite X3, Sony Xperia X Performance gibi modeller ilk olarak MWC’de görücüye çıkarılmıştı. Bununla birlikte, Apple MWC’ye yıllardır katılmıyor ve ürün lansmanlarını Cupertino’daki ana kampüsünde gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Apple, müşteri algısını dağıtmadan, odağı tamamen kendi ürünlerinde tutarak, farklı firmalarla ve ürünlerle kıyaslanmayacak şekilde etkinliklerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Bir ekinoksa (gece gündüz eşitliği) denk gelen, 21 Mart’taki etkinlik de özellikle yeni iPhone ve iPad’lere yönelik büyük beklentiler içeriyordu. Bu etkinliğin beklentileri karşılayıp, karşılamadığı kişisel tercihlere göre değişebilir, ancak benim açımdan izlediğim en sıkıcı ve kısa (yaklaşık bir saatte etkinlik tamamlandı) Apple ürün tanıtımı oldu. Etkinlik, Apple’ın bazı konularda geri adım attığını düşündürürken; yeni ürünlerinin de arkasında durarak, bunları geliştirmeye çalıştığını hissettirdi. Belki de ilk defa, bir Apple etkinliğinde Steve Jobs’un eksikliği bu denli ortaya çıktı.

 

Kurumsallaşma, kişiden bağımsız olarak şirketin tüm fonksiyonlarını verimli bir şekilde çalıştırabilme şirketler açısından son derece önemli kavramlar olsa da, bazen kişisel faktörler fark yaratan unsur olarak karşımıza çıkabiliyor ve bazı insanların yeri gerçekten dolmuyor. Her ne kadar, Steve Jobs’un ardından Apple rekor karlar, büyümeler açıklasa, “love mark” kategorisinde ilk akla gelen markalardan biri olmayı sürdürse de, Steve Jobs’un inovasyon ve pazarlama iletişimindeki dehasının eksikliği her zaman hissediliyor ve son etkinlik de bu durumu daha fazla gözler önüne sermiş oldu. Benzer durumları ülkemizde de, daha önce çalıştığım şirketlerin durumlarında gözlemlemekteyim.

 

Apple kişisel veri güvenliğini ve gizliliği oldukça ciddiye alıyor

Peki, beklentileri karşılamasa da, bir Apple etkinliği olmasında dolayı büyük yankı uyandıran show da öne çıkan konulara gelince… Etkinliğin açılışını gerçekleştiren Tim Cook, sunumuna “bilgi ve veri güvenliğine” yönelik oldukça önemli vurgular yaparak başladı. Apple’ın müşteri gizliliği ve güvenliğini oldukça ciddiye aldığını belirterek, kullanıcı verilerini korumanın şirketin sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Tanıtımın girişinde bu vurgunun yapılması, son zamanlarda Apple’ın FBI ile çatışması ve San Bernardino davası kapsamında Apple’ın Amerika hükümeti ile mahkemede karşılaşmasından bir gün önce etkinliğin düzenlendiği düşünüldüğünde oldukça manidar. Bu konuya yönelik, Tim Cook, cihazların, özellikle iPhone’un oldukça kişisel bir cihaz olduğunu söyleyerek, artık bu cihazların bir uzantımız haline geldiğini ve toplum olarak hükümetlerin kişisel veri ve gizliliğe yönelik bireyler üzerinde ne kadar söz sahibi olduğuna karar vermemiz gerektiğinin altını çizdi.

 

Apple’ın çevre duyarlılığı

Tim Cook ayrıca, 1 Nisan’ın Apple’ın 40. kuruluş yılı olduğunu, bu sure zarfında Apple’ın pek çok kez dünyayı değiştirdiğini ve dünya genelinde de 1 milyardan fazla Apple ürünlerini kullanan insan olduğunu söyledi. Yeni ürün tanıtımları öncesinde, son zamanlarda şirketler açısından da oldukça önemli bir strateji haline gelen “çevresel sürdürülebilirlik” ve “çevre duyarlılığına” verilen önem paylaşıldı. Apple’ın dünya genelinde kullandığı enerji kaynaklarının %93’ünün yenilebilir olduğu belirtildikten sonra, amacın bu oranı %100’e çıkarmak olduğu paylaşıldı (Amerika’da bu sağlanmış durumda). iPhone kutularının da %99’unun geri dönüştürülebilir malzemeden temin edildiği söylendi. Apple, ayrıca, iPhone’ları en küçük parçalarına kadar ayırarak, parçaların geri dönüşümde kullanılabilmeleri için hazır hale getirilmesini sağlayan, “Liam” adındaki robotunu da tanıttı.

Liam – An Innovation Story:

 

Daha “akıllı (smart)” Apple Watch yerine, daha renkli kayışlar

Tim Cook, rakam belirtmeden Apple Watch’un en çok satan akıllı saat olduğunu ve insanların da Apple Watch’u sevdiklerini söyledi. Lansmanda, yeni bir saat ya da saate yönelik yeni özelliklerin aksine, Apple Watch’a özel yeni, daha renkli kayışlar tanıtıldı, bunda Apple Watch alanların üçte birinin kayışını değiştirdiği istatistiğinin büyük bir payı var. Bu durum, “wearables” (giyilebilir teknolojiler) alanındaki moda etkisinin önemini ve bu ürünleri kullanırken kişilerin prestij anlamında da farklı olma kaygısı taşıdıklarını bir kez daha gözler önüne seriyor. Apple Watch açısından bir diğer önemli gelişme de fiyatının düşürülmesiydi (299 USD), bu da yeni bir saatin yolda olduğunu gösteriyor.

 

Apple TV’ye yeni OS (operating system – işletim sistemi) geliyor

Daha önceki etkinlikte de vurgulandığı üzere, uygulamaların televizyonun geleceği olduğu belirtilerek, 5.000 TV uygulamasının AppStore’da yer aldığı söylendi. Apple TV’nin yeni işletim sistemi ile artık uygulamalar, iOS’teki gibi klasörlenebiliyor, iCloud fotoğrafları içerisinde Live Photo olanlar da görünebiliyor ve kablosuz klavye desteği sağlanabiliyor.

 

İlk iPhone’dan sonra rakamla modeli belirtilmeyen tek iPhone: iPhone SE

Apple’ın küçük ekranlara dönüş stratejisinin somut örneğini teşkil eden, 4 inç lik yeni iPhone, iPhone 5S tasarımında, iPhone 6S gücünde. 399 USD’den başlayacak fiyatlarla satışa sunulacak olan iPhone SE’de de 4k video, canlı fotoğraf çekme özelliği, LTE, wi-fi konuşma, TouchID, Apple Pay bulunuyor.

iPhone SE: https://www.youtube.com/watch?v=KxSdYlpDbjA

 

iOS 9.3

iOS 9.3 3D Touch, TouchID ve CarPlay’e yönelik bir takım geliştirmeler sağlasa da en öne çıkan özelliği yeni Night Shift oldu. Bu özellik ile gece daha iyi bir uyku sağlamak ya da ışıktan etkilenmemek adına, iPhone’un ışığı ayarlanabiliyor. Yeni işletim sistemi ayrıca notlar bölümüne şifre ya da parmak izi ile erişim imkanı sağlıyor. CarPlay’e de daha iyi Apple Müzik ve harita uygulamaları sağlıyor.

 

iPad Pro: Kişisel bilgisayarların geleceği

Apple’ın küçük ekran stratejisini sadece yeni iPhone’larda değil, yeni iPad Pro’larda da uyguladığı görüldü. Tim Cook’un “kişisel bilgisayarların geleceği” olarak tanımladığı iPad Pro, açıkça laptoplara da bir rakip olarak konumlandırılıyor. 9.7 inç lik yeni iPad Pro, en parlak ekrana sahip tablet özelliğinde. Bununla birlikte, bir önceki lansmanda iPad Pro’lara yönelik bir özellik olarak sunulan Apple Pencil’ın da arkasında durularak, bu aksesuarın, Apple’ın şu ana kadar yaptığı en iyi aksesuar olduğu belirtildi.

The New iPad Pro: https://www.youtube.com/watch?v=5_pMx7IjYKE

 

Bunların dışında özellikle mobil sağlık ve hasta bilgilerine kolay erişim, hasta takip alanındaki bir takım yeni uygulamaların tanıtıldığı etkinlik, Tim Cook’un, Apple’ın yeni kampüsüne geçmeden önce gerçekleştirdiği son etkinlik olduğu vurgusu ile sona erdi.